Вести Македонија

Од полноќ нова цена на дизел горивото

  Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1 денар за литар. Со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 80,5 денари, а малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) изнесува 77,5 денари. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се зголемува […]

Вести Македонија

Од полноќ нови цени на горивата

  Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 0,50 ден/лит. ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 79,50 денари ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 81,50 денари ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 76,50 денари Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство не се менува. 

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Замрзнатите цени на овошје и зеленчук ќе важат и во декември

  Владата, на 199-та седница, на предлог на Министерството за економија, донесе Одлука за изменување на Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки, со којашто се утврдува највисока трговска (профитна) маржа за свежото овошје и свеж зеленчук, за сите трговски друштва и трговци поединци кои учествуваат во трговскиот ланец во трговијата на големо […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Цената на парното поскапува за 4.51%

  Регулаторната комисија за енергетика информира дека за најголемиот систем од кој се снабдуваат 57 илјади потрошувачи во градот Скопје, цената на парното се зголемува за 4,51%. Ова значи дека на сметка од 1.000 денари зголемувањето ќе биде 45 денари или за просечна сметка од 1.800 денари, поскапувањето ќе биде 80 денари. -Оваа одлука не […]

Вести Македонија Ударни вести

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

  Од полноќ се намалува малопродажната цена на Еуродизелот и Екстра-лесното масло за домаќинство за 2 денара за литар. Дизелот ќе чини 81 денар за литар, а Екстра-лесното масло за домаќинство ќе се продава за 80 денари за литар. Ццените на бензините не се менуваат. Еуросупер БС-95 и понатаму чини 81 денар за литар, додека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Основните прехранбени производи и понатаму ќe се даночат со 5%

    Основните прехранбени производи, кои се дел од секојдневната употреба на граѓаните ќе се и понатаму оданочуваат по најниска даночна стапка на ДДВ, односно нема промена и таа останува на 5% како што тоа е предвидено со Законот за Данок на додадена вредност и поблиску дефинирано со Одлуката за определување на добрата и услугите […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ нови цени на горивата

  Од полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,00 ден/литар, информираат од Регулаторната комисија.  – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 87,50 (денари/литар) – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 90,00 (денари/литар) – Дизел гориво […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поскапуваат горивата

  Од полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 1,50 ден/литар. Цената на ЕУРОСУПЕР 98 од утре ќе изнесува 88,5 денари по литар, а ЕУРОСУПЕР 95 ќе се продава по цена од 86,5 денари по литар. Цената ЕУРОДИЗЕЛ ќе изнесува 81 денар. За 1,5 […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поскапуваат горивата

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 ден/литар и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 85,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 87,50 ден/лит. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ1) се зголемуваат за 2,00 ден/литар, […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ нова цена на дизел горивото

  Од ноќеска на полноќ се зголемува малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)  за 0,5 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе биде 70,5 денари, а на Екстра лесното 70 денари за литар. […]