Вести Македонија Ударни вести

“ГРАДИМЕ ИДНИНА-СКОПЈЕ”: Протокол за проектот Стоп против питачење и злоупотреба на децата

  Здружението „Градиме иднина“ – Скопје ќе достави  Протокол до Владата за проектот „Стоп против питачење и злоупотреба на децата и нивното здравје“.       Откако ќе се достави Протоколот до Владата треба на владина седница да се прифати и усвои и да се достави со владина одлука до сите државни институции и образовни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР ја објави официјалната верзија на протоколот со Бугарија

  Министерството за надворешни работи ја објави официјалната потпишана верзија од Протоколот од вториот состанок на Заедничката меѓувладина комисија со Бугарија.(скен од официјалната потпишана верзија). Протоколот може да се види на следниот линк.

Вести Македонија Ударни вести

Државниот архив потпиша Протокол за соработка со НУБ ,,Св. Климент Охридски”

  Државниот архив постојано ја развива меѓуинституционалната соработка во научната, образовната и истражувачка дејност.   Во рамките на овој приоритет денеска беше потпишан Протокол за соработка меѓу Државниот архив и НУБ “Св. Климент Охридски” од страна на директорите, д-р Емил Крстески и Јелисалвета Костадинова.         “-Двете институции се обврзаа да реализираат заеднички […]

Вести Македонија Ударни вести

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на собраниска седница

  Собранието, денеска со почеток во 12 часот, ќе ја одржи 82. седница, на чиј дневен ред, меѓу другите, се точките за ратификација на протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска во НАТО. На оваа седница, пратениците ќе се изјаснат за Предлогот на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан протоколот меѓу Северна Македонија и Бугарија

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, заедно со владината делегација предводена од министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на состанокот на меѓувладината комисија, по кој беше потпишан Протоколот.     “Денес отворивме европско поглавје во односите со соседна Бугарија. За стратешките и важни прашања нема друга алтернатива освен компромисни […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Џафери на работна посета на Италијанската Република

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 22 и 23 јуни ќе престојува во работна посета на Италијанската Република, на покана на неговиот хомолог, претседателот на Домот на пратеници на Италијанската Република, Роберто Фико. Посетата се остварува по повод потпишувањето на Протоколот за парламентарна соработка меѓу Собранието на Република Северна Македонија и Домот на пратеници […]

Вести Македонија Ударни вести

Министрите Спасовски и Хојс потпишаа имплементациски протокол за борба против трговијата со луѓе

  Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, и министерот за внатрешни работи на Република Словенија, Алеш Хојс, потпишаа Имплементациски протокол помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Словенија за борбата против трговијата со луѓе.   Овој билатерален документ е еден од повеќето што во изминатиот период беа потпишани, чијашто примарна цел […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Медиумско присуство на настани со 2 вакцини или потврда за прележаност на КОВИД-19

  Владата на вчерашната седница донесе одлука за усогласување на постоечкиот Протокол за организирање на настани со медиумско присуство. Со овие измени, за влез на настан во отворен или затворен простор, задолжително е поседувањето сертификат за примени две дози вакцина или потврда за прележаност на КОВИД-19 до 45 дена од денот на прележувањето. Ова усогласување […]