Алтернатива Музика и Филм Настани

41. издание на Скопскиот џез фестивал во НОБ и МКЦ

  41 издание на Скопскиот џез фестивал, годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври. Фестивалот годинава е сочинет од 10 концертни настапи и еден документарен филм. Програмата е извонредно силна, внимателно составена и исполнета со низа ексклузивни настапи на некои од најголемите имиња на современиот џез и креативната музика денес:       […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Македонските математички олимпијци освоија 4 медали во Осло

  На 63. Интернационална математичка олимпијада (ИМО 2022) во Осло, македонската репрезентација постигна одличен резултат. На овој најпрестижен математички натпревар во светски рамки нашата екипа годинава освои два сребрени медали, два бронзени медали и две пофалници.  НИКОЛА СПИРОВСКИ (сребрен медал; со освоени 29 поени)  ДАМЈАН ДАВКОВ (сребрен медал; со освоени 29 поени)  БЛАЖЕ СУКЛЕВСКИ (бронзен медал; со освоени […]

Алтернатива Настани

Фестивал на кинематографиите на земјите на ЈИЕ: “Париз – Берлин – Вашингтон 2022”

  Oд 1-ви до 6 јуни, како онлајн издание, дванеесетто по ред, ќе се одржува Фестивалот на кинематографиите на земјите на Југоисточна Европа: “Париз – Берлин – Вашингтон 2022”. Фестивалот, традиционално, како и секоја година, ги презентира најдобрите остварувања од регионот, Европа и САД. Во селекцијата се избрани и македонските  филмови „Стела“ од Стојан Вијучиќ […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Скопје е домаќин на Европското првенство во танци 2022

  Скопје е домаќин на овогодинешното Европско првенство во танци 2022. Во периодот од 2 јули до 5 јули, Ист Гејт Мол ќе биде главната локација за претставување на најдобрите танцови вештини, како и вмрежување на голем број домашни и странски танчери. Главните атракции ќе бидат претстојните настапи на хип-хоп изведувачи во различни возрасни категории […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Нуркачите од “АМФОРА” ја поставија Новогодишната елка под вода 2022

  Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ традиционално, 19та година по ред, ја накитија новогодишната елка под вода кај Заливот на Коските во Охрид.         На уникатен начин им ја честитаат Новата година и божиќните празници на граѓаните на Република Северна Македонија.          Подводната елка ќе биде своевидна атракција во склоп на […]