Алтернатива Музика и Филм Настани

Роџер Ино и Македонска филхармонија под диригентска палка на Џијан Емин

  СЕДЕФ, Роџер Ино и Македонска филхармонија! 23 февруари   Диригент: Џијан Емин Солист/композитор : Роџер Ино (Англија)   Програма: авторска музика на Роџер Ино – орк. Џијан Емин   Роџер Ино е британски музичар и композитор чиј стил тешко може да се категоризира. Критичарите велат дека неговиот естетски код не може лесно да се стави […]

Алтернатива Настани

Македонска филхармонија: “РААТ” електро акустична ѓурултија со Џијан Емин

  РААТ, Македонска филхармонија, 1 декември со почеток од 20 часот  ЕЛЕКТРО АКУСТИЧНА ЃУРУЛТИЈА, ДИРИГЕНТ: ЏИЈАН ЕМИН ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА: ЕМИЛ ПЕТРОВ     “Раат” е мултимедијална приказна раскажана преку автентичен третман на звукот обликуван во препознатливиот авторски стил на композиторот Џијан Емин.   Најубавите работи во животот, љубовта, среќата, мирот, разумот, небото, морето, реките, планините, …се бесплатни […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“Звуците на Бразил” и Џон Илија Апелгрин во Македонска филхармонија

  „Звуците на Бразил“ – Џон Илија Апелгрин, во Македонската филхармонија на 1 октомври, со почеток во 20.30 часот „Звуците на Бразил“ e насловот на последниот проект на најистакнатиот македонски џез вокалист Џон Илија Апелгрен, и втор концерт од неговата концертна серија „Музичка прошетка“ која започна лани.   Апелгрен со својот бенд, составен од најдобрите […]

Алтернатива Настани

Концертна промоција на албумот “ЕХО” од Зарина Првасевда

  На 15ти Април во Македонската Филхармонија, ќе се случи долго очекуваниот и најавуван настан на Зарина Првасевда каде таа ќе одржи свој солистички концерт-промоција на нејзиниот прв официјален студиски албум, насловен како “ЕХО”, кој во деновите што следат ќе излезе под етикетата на Croatia Records, која важи за најголема и најпродуктивна издавачка куќа на […]

Алтернатива Македонија Настани Ударни вести

Вокално инструментален концерт „МЕЛЕМ ПЕСНА” – ТАНЕЦ во Македонска Филхармонија

  Во рамки на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2021 ќе се одржи концерт на НУ Ансамбл за народни игри и песни „ТАНЕЦ“.   Концертот ќе се одржи согласно протоколите за одржување на настани, а влезот ќе се регулира со билети по цена од 200 денари кои ќе може да се купат пред почетокот […]

Алтернатива Настани

“КАМЕРНА ПРИКАЗНА” во Филхармонија

  Концертот „Камерна приказна“ ќе се одржи вечерва во 19 часот во во Филхармонија.     Диригент е Конрад ван Алфен од Холандија, а на програмата се Кончерто да камера за флејта и англиски рог од Онегер и Камерна симфонија оп. 73а од Шостакович (арр. Р. Баршаи).     На концертот како солисти ќе настапат […]

Алтернатива Настани

Rock The Opera – Македонска Филхармонија 12 Април 2019

Вистинскиот звук на рок музиката.Rock The Opera.Најлегендарните рок песни и најдобрите звуци испреплетени во одлично искуство.Она што следи е возбудливо искуство за публиката.Најпопуларните песни од настапите вклучуваат: Pink Floyd – Shine On You Crazy Diamond, Comfortably Numb, Echoes, Another Brick In The Wall, Deep Purple – Highway Star, Fireball, Smoke On The Water, When A […]