Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Црна Гора

  Претседателот Стево Пендаровски, денес и утре ќе престојува во дводневна официјална посета на Црна Гора. Во Подгорица, претседателот Пендаровски со највисоки државни и воени почести ќе биде пречекан од претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, по што ќе се одржат тет-а-тет средба меѓу двајцата претседатели, пленарен состанок на делегациите на Република Северна Македонија и […]

Вести Македонија Ударни вести

Договор за соработка со државниот архив на Црна Гора

Директорите на Државните архиви на Република Северна Македонија и Црна Гора, д-р Емил Крстески и Саша Томановиќ во Цетиње потпишаа договор за соработка. На официјалната средба д-р Крстески и Томановиќ разменија мислења за досегашните искуства и работата и функционирањето на двата архива, како и за идните нивни планови и активности. Со потпишувањето на овој билатерален […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Владата во Подгорица го отповика почесниот конзул во Скопје, Бранко Азески

  Владата на Црна Гора го отповика почесниот конзул во Скопје, Бранко Азески, јавија црногорските медиуми. Владата го објасни потегот со изјава дека отповиканиот конзул се обидел да ги омаловажи и компромитира највисоките власти во Црна Гора презентирајќи свои лични забелешки и предвидувања во врска со работата на Владата, објави весникот „Дан“. Како што се […]

Вести Македонија Ударни вести

Црногорскиот Парламент гласаше „ЗА“ прием на Северна Македонија во НАТО

Парламентот на Црна Гора денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. На седницата  присуствуваше претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. Претседателот на црногорското Собрание Иван Брајовиќ им честиташе на Северна Македонија и Грција за Договорот од Преспа, со кој беше ставен крај на повеќедеценискиот спор. Тој нагласи дека […]