Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Гир: Изјавата на Џамбаски за Пендаровски е неприфатлива

  Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир ја осуди вчерашната изјава на европратеникот Ангел Џамбаски. “Она што го прави, што го зборува и заканите што ги  упатува Ангел Џамбаски не се позиции ниту пак вредности за кои се залага Европската унија. Изјавите на Џамбаски кон претседателот Стево Пендаровски, може да се третираат како закана”, изјави евроамбасадорот Гир. […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

МНР ги осуди изјавите на Џамбаски

  Министерството за надворешни работи уште еднаш остро реагираше со осуда за изјавите на европратеникот Џамбаски за што по дипломатски пат го известува и Министерството за надворешни работи на Бугарија. Во овој случај, Министерството ќе препорача и на Претседателот да реагира соодветно до својот колега, претседателот Радев, а за ова однесување известување и барање за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Дали Џамбаски упати закана за атентат кон претседателот Пендаровски?

  „Што се однесува до тоа да ми биде забрането да влезам во Македонија, нека се потсети Стево Пендаровски, претседателот на Северна Македонија, познат по прекарот Стево Коминтерната, дека многу други луѓе се обиделе да им забранат влез на лидери на ВМРО во Македонија и резултатот на тоа бил да речам, последниот таков резултат се […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: На 4 февруари ќе се знае дали на Џамбаски ќе му биде забранет влез во земјава

  Владата на вчерашната седница му наложи на Министерството за внатрешни работи да ги преземе сите мерки за обезбедување на настанот на 4 февруари, согласно препораките од Советот за безбедност, но не кажа дали ќе им забрани влез во државава на еден пратеник од Бугарија во Европскиот парламент и на неколку други лица – државјани […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џамбаски: Македонија била и е бугарска!

  “Македонија била и е бугарска! Северна Македонија е друга работа. Заслугата тука е на Тито. Со забрани за влез во државата нема да ја избришете вистината”, напиша Ангел Џамбаски на ФБ.  

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џамбаски за договорот со Фронтекс: Засекогаш ќе владее срамот над предавниците на бугарската кауза!

  Бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, денеска ги нападна политичките партии во Бугарија ДПС, ГЕРБ, Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија поради потпишувањето на договорот со Фронтекс меѓу Европската Унија и С Македонија, кој беше потпишан вчера на македонски јазик за време на посетата на претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Вербална нота до Софија, поради изјавите на европратеникот Џамбаски

  Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, преку својата Амбасада во Софија, упати вербална нота, со која изрази крајно незадоволство од неодамнешните јавни изјави на членот на Европскиот парламент и ко-претседател на политичката партија ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски. Џамбаски во повеќе наврати изразува иредентистички и територијални претензии кон Република Северна Македонија и упатува тешки […]