Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мицотакис – Пендаровски: Поддршка за ЕУ перспективата на Северна Македонија

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Хеленската Република, денеска во Атина оствари средба со премиерот на Хеленската Република, Киријакос Мицотакис.     На средбата соговорниците разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Хеленската Република, при што беше оценето дека официјалната посета на највисоко ниво означува важен момент […]

Вести Македонија Ударни вести

Учество на министерот Нуредини и Пендаровски на климатскиот самит во Глазгов

  Климатската акција и одржливиот развој на РС Македонија беше темата на разговор на средбата на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, со претседателот Стево Пендаровски, во пресрет на Конференцијата за клима #COP26 која ќе се одржи во ноември годинава. Република Северна Македонија се обврза на сериозна климатската заложба со ажурираниот Национално […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски го потпиша Указот за Законот за стратешки инвеститор за изградба на автопати

  Претседателот Стево Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот коридор 8 (делница: Тетово – Гостивар – Букојчани и проектот за автопатот Требеништа – Струга – Ќафасан) и коридорот 10 Д (делница на автопатот Прилеп – Битола) […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат од Скопје за Рим и Ватикан

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска на Меѓународниот аеродром Скопје ќе се сретне со својот бугарски колега Румен Радев, по што двајцата претседатели со државниот авион на Република Бугарија ќе заминат во посета на Италијанската Република и Светата Столица, соопшти Кабинетот на Пендаровски. Двајцата претседатели во Рим патуваат по повод чествувањето на сесловенските просветители, светите браќа […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски Нека ни е честит 23 Мај, Националниот ден на Власите

  Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. “Дозволете да ви го честитам 23 Mај, Националниот ден на Власите и да ви посакам празникот да го поминете, пред сè, во добро здравје, исполнет со радост […]

Вести Македонија Ударни вести

Обраќање на Пендаровски на Регионалната Школа за Безбедност 2021

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на Регионалната Универзитетска школа за безбедност на тема „Надворешните актери и нивното влијание на регионалната безбедност и евроинтегративниот процес на Западен  Балкан“, која се организира шеста година по ред од страна на Фондацијата „Конрад Аденауер“ со Универзитетот „Свети Климент Охридски“, а е поддржана од Центарот за европски студии […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на светите браќа Кирил и Методиј

  Делегациите на Република Македонија и на Република Бугарија предводени од претседателите Стево Пендаровски и Румен Радев, оваа година заедно со бугарски авион, ќе патуваат за Рим. Претседателот Радев ќе допатува во Скопје и по кусата средба со претседателот Пендаровски на скопскиот аеродром, заедно со група бугарски и македонски новинари ќе отпатуваат за Рим, информираат […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски утре ќе се вакцинира против Ковид-19

  Претседателот Стево Пендаровски, утре во 14 часот ќе прими вакцина против Ковид-19, во вакциналниот пункт во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ во Куманово, соопшти Кабинетот на претседателот. По завршувањето на вакцинацијата, Пендаровски ќе ѝ се обрати на јавноста, соопштуваат од Кабинетот.

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Неприфатлива е дискриминацијата базирана на сексуална ориентација или родов идентитет

  “Неприфатлива е дискриминацијата базирана на сексуална ориентација или родов идентитет”, изјави претседателот Стево Пендаровски по повод Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата.   Сите треба да ги уживаат основните човекови права и не смее да има исклучоци по ниту еден основ. Како општество за жал не сме имуни на предрасуди, стигматизација […]

Вести Македонија Ударни вести

Граѓански организации: Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградби

  Граѓанските организации „О2 Иницијатива“, „Еко-свест“ и Светскиот фонд за природа апелираа до претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува указот за прогласување на спорниот Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти и да го врати во Собранието. Екологистите, во своето барање, поддржано од уште 22 граѓански организации, бараат законот да се […]