Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Македонски средношколци освоија сребрен и бронзен медал на 29. Балканска олимпијада по информатика

  Македонски средношколци – информатичари на 29. Балканска олимпијада по информатика БОИ 2022 што се одржува од 3 до 8 октомври во Букурешт, Романија, за програмирање се закитија со сребрен и бронзен медал. Сребрениот медал за Македонија го освои Благојче Павлески од Прилеп, додека бронзениот медал го освои Тео Китановски од Скопје. Дополнително, на паралелно […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Топ теми Ударни вести

Учениците од ООУ„Ј.Х. Песталоци“ на „World Scholar’s Cup“ во Прага со 34 златни и сребрени медали

  Нов блесок на учениците од ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ на „World Scholar’s Cup“ во Прага, Република Чешка. Седум ученици се вратија со 34 златни и сребрени медали, од кои еден од нив има освоено 14 медали за постигнат успех во дебатирање и општо знаење со што директно се пласираа на финалниот натпревар кој ќе […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Четири медали за македонски математичари на јуниорската балканска Олимпијада

  Четири медали освои тимот ученици од С. Македонија на Јуниорската балканска математичка олимпијада. Ученикот Дамјан Давков освои златен медал, Леонид Тодороски – сребрен медал, а учениците Димитар Фидановски и Марко Митевски, освоија бронзени медали. На олимпијадата успешно учествуваа и учениците Марко Серафимовски и Нина Ламева.   Јуниорската олимпијада е наменета за ученици до 15-годишна […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

На WSEEC 2021 нашите тимови освоија златен медал и специјална награда од жирито

  Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска се сретна со учесниците на Светскиот натпревар за наука, животна средина и инженерство (WSEEC) во паркот „Ибни Пајко“.     На денешната средба градоначалникот Шилегов им го честита успехот на натпреварувачите Илина Георгиева, Бисера Георгиева, Анамарија Јордановска, Лина Петровска, Никола Стојановски, Денис Димитров, Дарко Ефтимовски и Коста […]

Алтернатива Македонија Настани Ударни вести

Нашите ученици освоија 4 медали на Балканската математичка олимпијада 2020

  Еден сребрен, три бронзени медали и пофалница освоија македонските млади математичари на 37. Балканската математичка олимпијада (БМО2020) која почна на 31 октомври, а завршува денеска. Домаќинот е Романија и нашата репрезентација се натпреваруваше со тимови од 17 земји. Никола Спировски (14) освои сребрен медал, Дамјан Давков (12), Алек Јармов (19) и Лука Грашкоски (18) […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски со учениците кои освоија медали на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки

  Претседателот на Владата Оливер Спасовски ги прими учениците, основци кои во рамки на 16-тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки, во декември во Доха, главниот град на Катар, освоија две сребрени и три бронзени медали.     Премиерот Спасовски на учениците, кои беа придружувани од нивните ментори, како и од претставник на родителите, им […]