Вести Македонија Ударни вести

Приведен инспектор од УЈП, побарал и примил пари за да изврши противправно службено дејствие

  На 6 јули, по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, лишен е од слобода Ј.К.(63) од Скопје, вработен како инспектор во Управата за јавни приходи.   Тој во својство на службено лице, во текот на месец мај и почетокот на месец јуни, постапувајќи по налог за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

УЈП: Од денеска може да се аплицира за финансиска помош за исплата на минималната плата

  Од денеска може да се аплицира за добивање финансиска помош за исплата на минималната плата. На веб-страната на Управата за јавни приходи, веќе е поставен софтвер преку кој може да се поднесе барање за финансиската помош за исплата на разликата од придонесите на нето зголемената минимална плата. – Работодавачите кои сакаат да користат ваква државна […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

УЈП запечати со пломби голем број маркети заради утврдени неправилности

  Голем број маркети утрово беа запечатени со жолти ленти и пломби, на коишто пишува дека е затворено од Управа за јавни приходи. Во гостувањето во емисијата Топ Тема на Телма, директорката на УЈП, Сања Лукаревска изјави дека повеќе од 300 инспектори и контролори од УЈП се во инспекциски надзор во 84 објекти на КАМ […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Засилени контроли за спречување на манипулации со храна и гориво

  Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето со храна и горива, информираат од Владата. Инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и на правните субјекти кои вршат трговија на мало […]

Вести Македонија Ударни вести

Акција на МВР, УЈП и ДПИ: Затворени угостителски објекти, пропуштање лица без сертификат

  Денеска во заедничка координирана акција на Бирото за јавна безбедност – Оддел за криминалистичка полиција, СВР Скопје-Единица за интервентна полиција, инспектори за малолетничка деликвенција, Управата за јавни приходи и Државен пазарен инспекторат беше спроведена акциска контрола во повеќе угоститителски објекти (дискотеки и ноќни клубови) за кои имаше сознанија дека во нивното работење има нерегуларности, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Казни за 179 работодавачи кои добиле над 85 илјади евра за исплата на плати, а не исплатиле 338 работници

  Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска ја информираше јавноста за искористеноста на мерката финансиска поддршка за исплата на плати за месец октомври 2020 година. За месец октомври 2020 поднесени се 13,819 барања БФП-ИП/2, на 12,598 работодавачи е исплатено вкупно 961,613,984  денари, за вкупно 61,556 вработени.  Вкупно 179 работодавачи кои примиле финансиска поддршка […]

Вести Македонија Ударни вести

УЈП: Проект за поедноставни процедури за персоналниот данок

Управата за јавни приходи денеска ќе го промовира проектот за поедноставување на процедурите за пријавување и плаќање на персоналниот данок на доход за даночни обврзници – физички лица. Проектот се имплементираше во изминатата година и е финансиран од ЕУ во вредност од 98.530 евра. Од УЈП сметаат дека проектот ќе овозможи поедноставување на процедурите за […]