Вести Свет Ударни вести

Бил Гејтс на Твитер објави дека има Ковид-19

  Основачот на „Мајкрософт“, еден од најбогатите луѓе на планетава и филантроп, Бил Гејтс, кој и пред корона пандемијата беше посочуван во еден куп разноразни теории на заговор, објави дека направил тестирање и тоа покажало дека е позитивен на корона вирусот. Гејтс на Твитер објави дека има благи симптоми, но според советите на експертите, ќе биде […]

Вести Македонија Ударни вести

ИЈЗ: Намалување од 32,3% на заболени од корона во однос на минатата недела

  Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од  28.02.2022 до 06.03.2022г Тестирани се вкупно 17.416 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 9,4% во однос на минатата недела.   Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=1.418; 56,6%), […]

Вести Македонија Ударни вести

ИЈЗ: Зголемен бројот на новозаразени и реинфекции со Ковид-19

  Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела (n=11.115), се наведува во Извештај на ИЈЗ од 17-ти до 23-ти јануари. Процентот на позитивност се движи од 23,6% до 34,4%, просечно 29,1%.   Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Почина 16 годишна пациентка на инфективната клиника

  Министерството за здравство со голема жалост информира, дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 16 годишна пациентка од село Сиричино тетовско. Пациентката со многу тешка клиничка слика со возило на Итна Помош е донесена на Инфективна клиника, од КБ Тетово каде била од 21.10 до 23.10, а претходно била лекувана во […]

Вести Свет

Болниците во Бугарија се преполни со ковид пациенти

  Болниците во Бугарија се преполни, при што денеска на одделенијата има 7.553 пациенти со коронавирус, од кои 656 се на интензивна нега. Над 90% од пациентите не се вакцинирани, покажуваат податоците. Владата и недовербата на јавноста кон вакцините се виновни за тешката епидемиолошка ситуација во земјата, посочувајќи дека само секој четврти возрасен човек е […]

Вести Македонија Ударни вести

ДСЗИ започна постапка за лекувањето на починатата малолетничка од Демир Хисар

  Државниот санитарен и здравствен инспекторат почна постапка за да се утврди начинот на кој била лекувана 17 годишната девојка од Демирхисарското село Сопотница, која вчера почина на Инфективната клиника. ДСЗИ започнал вонредна постапка во која ќе се проверува целата патека и лекувањето на малолетничката од матичниот лекар во Демир Хисар, па хоспитализацијата во Битола […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од денеска нови мерки за влез и излез од државава

  Владата ги дополни мерките,  со кои од  денеска, 1 септември 2021 година, домашните и странски државјани и за излез од територијата на Република Северна Македонија на граничните премини ќе мора да приложат: – Сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест КОВИД-19; или – Сертификат/потврда […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче и Комисијата бараат мерки за Тетово и регионот

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче на утринска координација со членови на Комисијата за заразни болести разговараа за епидемиолошката состојба во Тетово и се договорија до ГККШ на Владата да предложат нови мерки за овој регион, како би се спречило рапидното ширење на вирусот Ковид 19.   Состојбата во Тетово е крајно сериозна и […]

Вести Свет Ударни вести

На ЛОИ во Токио нови 24 случаи на коронавирус

  Организаторите на Олимписките игри во Токио соопштија за 24 нови позитивни случаи на коронавирус денеска, што е најголем дневен пораст на заразени откако домаќините почнаа да објавуваат податоци на 1 јуни, пренесува МИА. Вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 од 1 јуни се искачи на вкупно 193, соопштија олимписките организатори. Во јапонската престолнина […]

Вести Свет Ударни вести

Русија со 780 смртни случаи од корона вирус за еден ден

  Русија забележа 780 смртни случаи поврзани со корона вирусот, што е најмногу потврдени за еден ден од почетокот на пандемијата, како и 24.702 нови случаи на национално ниво. Русија е во фаза на наплив на случаи за кои властите ја обвинија заразната варијанта Делта и бавната стапка на вакцинација. Москва, каде градоначалникот рече дека […]