Вести Македонија Став Ударни вести

Хелсиншки инсистира на објективна, навремена истрага и одговорност за трагедијата во тетовската болница

  Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува најдлабоко сочувство до семејствата на жртвите и инсистира на објективно и навремено расветлување на големата трагедија во тетовската модуларна болница.   Комитетот бара и очекува од надлежните институции да спроведат темелна истрага, со која ќе се утврдат причините за пожарот кој одзеде 14 човечки животи, како и да […]

Вести Македонија Ударни вести

Институциите итно да им помогнат на граѓаните кои претрпеа штета од пожарите

  Веќе цела недела беснеат шумски пожари на повеќе места низ државата, а по интензитет и опасност за загрозување на населените места особено се истакнуваат шумските пожари во североисточниот регион на државата. Ограничените технички и човечки капацитети на шумските инспекции и противпожарните служби, за чие раководење и надзор одговорноста ја делат општините, Дирекцијата за заштита […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Граѓанинот има право и должност да го чува и унапредува сопственото здравје и здравјето на другите

  Хелсиншкиот комитет за човекови права смета дека граѓанската обврска за масовна вакцинација е неопходна мерка заради заштита на  здравјето на луѓето, затоа што токму должноста да се чува и унапредува сопственото здравје и здравјето на другите, претставува највиска граѓанска обврска, која е и уставно регулирана во членот 39  од Уставот на Р.С Македонија, кој […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Хелсиншки: Недозволиво е постојаното одложување на рочиштата во случајот “Тамара”

    Хелсиншкиот комитет реагира на повторното одложување на рочиштето во судскиот процес за малата Тамара, која почина пред шест години, а постапката против обвинетите трае две години и 11 месеци и предметот сè уште ја нема добиено својата завршница.  Напоменуваме дека правичното судење во разумен рок е еден од фундаменталните услови за задоволување на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Хелсиншки бара да престане манипулацијата на децата за политички цели

      “Најавената дигитализација на образованието, како дел од реформите кои треба да го модернизираат образовниот систем согласно современите светски текови, предизвикува бројни реакции во јавноста, но очигледна е и инструментализацијата на ова прашање во политички цели”, реагираат од Хелсиншкиот комитет. “Притоа, децата се подложени на бројни манипулации, лажни вести и дезинформации, кои дополнително […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Хелсиншки комитет: Во декември зголемување на пријавите за говор на омраза за 130%

    Речиси половина, односно 48 отсто од пријавите за говор на омраза на социјалните мрежи регистрирани за декември 2020 година во Хелсиншкиот комитет за човекови права се врз основ на етничка припадност, покажуваатподатоците на месечниот извештај за човековите права во С.Македонија на Комитетот. Истовремено, пријавите врз основ на политичка ориентација и сексуална ориентација и родов идентитет […]

Вести Македонија Ударни вести

Хелсиншки комитет: Права, надзор и поголема заштита за мигрантите во државата

Бегалската криза не смее да се смета за завршена, иако бројот на бегалци и мигранти кои лани влегоа во Македонија е намален во споредба со 2016 година. Државата мора да продолжи да ги гради своите капацитети за да може непречено да ги гарантира основните човекови права и слободи на бегалците и мигрантите на нејзината територија, […]

Вести Македонија Свет

Хелсиншки: 61 функционер ја поддржа Декларацијата против корупција

Хелсиншкиот комитет истакнува дека можноста за изразување на поддршка на институциите за борба против корупцијата не завршува. Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека Декларацијата за борба против корупцијата досега e потпишана од јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, специјалната обвинителка Катица Јанева, 18 министри и еден заменик-министер, градоначалникот на Градот Скопје и градоначалниците […]