Вести Македонија Ударни вести

Мешовитиот парламентарен комитет во Европарламентот

  На првиот ден од работната посета на Европскиот парламент во Стразбур, членовите на Делегацијата на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и Европската Унија, Соња Мираковска, во својство на копретседавач и членовите Жаклина Лазаревска, Бајрам Кадрија, Жаклина Пешевска и Маја Морачанин, најпрво остварија одделни средби со европратеникот Тонино Пицула, координатор на Пратеничката група […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Џафери на Конференција во Европскиот Парламент

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе учествува на Конференцијата „Поддршка на парламентарната демократија ширум светот: Градење на демократска отпорност “ во организација на Европскиот парламент и Групата за поддршка на демократијата и Координација на изборите (ДЕГ). Конференцијата ќе се одржи во Европскиот парламент во Брисел, на 29 и 30 ноември 2022 година и истата […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

ЕП го казни бугарскиот европратеник Џамбазки за контроверзниот гест, налик на нацистички поздрав

  Европскиот парламент денеска најави повлекување на правото на дневници за шест дена, што е еднакво на нешто повеќе од 2.000 евра, за бугарскиот европратеник Ангел Џамбазки кој при излегувањето од салата во февруари, направи гест со подадена рака налик на нацистички поздрав. Санкцијата за европратеникот од Партијата на европските конзервативци и реформисти Ангел Џамбазки […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски на средба со Асоцијацијата на поранешни членови на ЕП

  Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари виртуелна средба со делегација на  Асоцијацијата на поранешни членови на Европскиот парламент (FMA). Делегацијата е составена од 15 поранешни членови на Европскиот парламент од Германија, Италија, Франција, Велика Британија, Шпанија, Грција и Словенија и е предводена од Ханс-Герт Потеринг, актуелен претседавач со Асоцијацијата и поранешен претседател на Европскиот парламент. […]