Вести Македонија Ударни вести

КЗБ: Состојбата со Ковид-19 е стабилна, нема нови мерки

  Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во државата и констатира дека состојбата со Ковид-19 е стабилна, нема зголемување на бројот на позитивни случаи, хоспитализирани и починати.  Ставот на Комисијата е дека четирите мерки, кои се актуелни и се уште се на сила, како што се: носење маска во […]

Вести Македонија Ударни вести

Намалување на бројот на нови случаи и починати од Ковид-19 изминатата недела

  Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од  7-ми до 13-ти март, тестирани се вкупно 15.264 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 12% во однос на минатата недела.   Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=983; […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ ќе предложи нови мерки за одржување стабилна епидемиолошка состојба

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот Координативен Кризен Штаб ги предложи мерките на Комисијата за заразни болести, кои со консензус беа усвоени на состанокот, минатата недела. Министерот посочи дека мерките кои ги предлагаат здравствените експерти се целосно издржани и ќе дадат резултат и за одржување на релативно стабилната епидемиолошка состојба во […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Да се бориме со деструктивните ефекти од лажните вести за вакцините

  Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот Глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и поставување на подобри основи како подготовка за следната, организиран од претседателот на САД, Џо Бајден, на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува во Њујорк. Во видео обраќањето претседателот Пендаровски истакна дека вакцинацијата против […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МОН: Да се почитуваат мерките – меѓу учениците само 0,01% активни случаи

    Учебната година започна со физичко присуство на сите ученици од основните и средните училишта и доследно  почитување на сите мерки за заштита од Ковид-19. Според податоците на Министерството за образование и наука, добиени  од раководствата на училиштата на втори септември, меѓу учениците, само 0,01 % се активни случаи на Ковид-19. Ист е процентот […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Филипче: Не се точни тврдењата дека нема протоколи за лекување на Ковид-19

  Тврдењата дека не постои протокол за лекување на пациентите заболени од Ковид-19 се неточни, истакна министерот за здравство Венко Филипче. Во нашата земја, во моментов околу 1.000 пациенти се на болничко лекување, а капацитетите се најоптоварени во Тетово и Гостивар, каде е и најмал бројот на имунизирано население.   Во однос на тврдењата дека […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Од 416.614 вакцинирани со две дози само 167 се заразиле со Ковид 19

  Заклучно со 5 август, од 416.614 лица вакцинирани со две дози на вакцина против Ковид 19, 167 лица се заразиле 14 дена по примена втора доза вакцина, а само 11 од нив биле хоспитализирани, информираат од Министерството за здравство. Ова е показател дека бројот на заразени од вакцинирани е многу мал, што потврдува дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Најсовремени медицински апарати во ковид центрите

  Во рамките на проектот за итно справување со кризата предизвикана од вирусот КОВИД-19 кој е финансиран од страна на заемот од Светска банка, набавени се најсовремени медицински апарати, информираат од Министерство за здравство Во текот на вчерашниот ден започна испораката и инсталација на апаратите и истите се веќе инсталирани во Институтот за белодробни заболувања […]

Вести Македонија

Денеска е регистриран 51 нов случај на Ковид 19,починати се 16 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.060 тестирања, а регистрирани се 51 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 28, Тетово – 5, Битола и Виница – по 3, Прилеп, Кочани и Кичево – по 2, Куманово, Велес, Гостивар, Кавадарци, Неготино и Македонска Каменица […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 27 нови случаи, 192 оздравени пациенти и 19 починати лица

  Во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на КОВИД-19 во:   -Скопје 19 -Прилеп, Штип и Виница по 2 -Струга и Кочани по 1   Пријавени се вкупно 19 починати лица: 7 од Скопје (58г, 61г, 67г, 74г, 76г, 76г и 78г), 3 лица од Тетово (46г, […]