Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

КЗБ: Состојбата со Ковид-19 е стабилна, нема нови мерки

  Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во државата и констатира дека состојбата со…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Намалување на бројот на нови случаи и починати од Ковид-19 изминатата недела

  Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од  7-ми до 13-ти март, тестирани се вкупно 15.264…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

МЗ ќе предложи нови мерки за одржување стабилна епидемиолошка состојба

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот Координативен Кризен Штаб ги предложи мерките на Комисијата за заразни…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Пендаровски: Да се бориме со деструктивните ефекти од лажните вести за вакцините

  Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот Глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и поставување на подобри…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

МОН: Да се почитуваат мерките – меѓу учениците само 0,01% активни случаи

    Учебната година започна со физичко присуство на сите ученици од основните и средните училишта и доследно  почитување на…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Став, Ударни вести

Филипче: Не се точни тврдењата дека нема протоколи за лекување на Ковид-19

  Тврдењата дека не постои протокол за лекување на пациентите заболени од Ковид-19 се неточни, истакна министерот за здравство Венко…

Повеќе