Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Филипче: Со националниот план за имунизација на населението ќе го спречиме ширењето на вирусот

  “Според утврдениот Национален план за имунизација на населението, вакцинацијата против КОВИД-19 ќе ја спроведеме во три фази, изјави министерот…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка и на кинески вакцини

  “Остануваме посветени на реализација на набавките за вакцините преку механизмот Ковакс и во директните набавки од компанијата Фајзер. Но,…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Почина најмладата медицинска сестра – жртва на КОВИД-19

  Следствено на 10 месечната борба со пандемијата, преоптоварениот здравствен систем, непочитување на превентивните мерки прерано згасна животот на досега…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Пендаровски на сесијата на ОН: Пандемијата бара системски одговор

    “Пандемијата на КОВИД-19 и натаму претставува најголем ризик за човештвото. Голем број семејства изгубија свои членови, а многу…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Владата ќе одлучува за новите мерки предложени од Комисијата за заразни болести

  На денешната владина онлајн-седница се очекува да се усвојат новите мерки предложени од Комисијата за заразни болести, за спречување…

Повеќе