Вести Македонија Ударни вести

Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита

  Со неодамна донесениот Закон за служба во Армијата се обезбедени дополнителни придобивки за војниците и вработените во одбраната, а платите во овој сектор од септември ќе се зголемат просечно по 2.000 денари. Од истиот месец следува покачување на платите на вработените во образованието и детската заштита, додека платите во Министерството за внатрешни работи ќе […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Избори во 2024 година, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не можат никого да уценуваат

  ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не можат да уценуваат никого. Сите нивни обиди за дестабилизација на државата, сите нивни лаги за наводна асимилација и бугаризација пропаднаа, тие веќе немаат никаков кредибилитет пред граѓаните. Затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се конфузни, наутро бараат референдум, а попладне предвремени избори. Мицкоски веќе не знае што да направи за да […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Почнавме преговори со ЕУ и нема назад, барањето за референдум е нерелевантно

  Референдумот што го бара Христијан Мицкоски е само за внатрешна партиска и политичка употреба во ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи е против зачленување во ЕУ и тоа барање е нерелевантно, почнавме преговори со ЕУ и нема враќање назад, истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски при денешната посета на Тетово. „Република Северна Македонија ги почна преговорите и тоа […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СДСМ ја поздравува одлуката на македонското Собрание и им честита на сите граѓани

  СДСМ ја поздравува одлуката на огромно мнозинство пратеници во македонското Собрание и им честита на сите граѓани. Историската одлука на македонското Собрание значи продолжување на европскиот пат на државата и членство во ЕУ како Македонци со чист македонски јазик. Победници со оваа одлука се сите граѓани, затоа што е обезбедена нивната европска иднина којашто […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Предлог заклучоци на СДСМ за заштита на јазичните и идентитетски посебности на македонскиот народ

  Пратеничката група на СДСМ, поддржана од пратениците од владејачкото мнозинство, предлага заклучоци за заштита на јазичните, идентитетски, културни и историски посебности на македонскиот народ и спроведување на процесот на преговори со ЕУ. Се задолжува Владата на Република Северна Македонија, преку државната делегација за преговори со ЕУ, Секретаријатот за европски прашања, Министерството за надворешни работи […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Македонци со македонски јазик во ЕУ, Собранието да го продолжи европскиот пат

  Последниот европски предлог обезбедува почеток на преговорите со ЕУ и чиста формулација, односно македонскиот јазик во Унијата. Македонски јазик без фусности, без додавки ќе стане еден од официјалните јазици на Унијата а на македонски јазик ќе биде преведено и законодавството на ЕУ. Македонци кои говорат македонски јазик во ЕУ. Тоа значи затворање на сите […]

Вести Македонија Став

Антиевропската коалиција на ВМРО ДПМНЕ и Левица лаже, нема асимилација – Македонци со македонски јазик во ЕУ

  Антиевропската коалиција на ВМРО ДПМНЕ и Левица лаже и пласира невистини за наводна бугаризација и асимилација, бидејќи немаат вистинска аргументација против членството во ЕУ. Не може да има асимилација и бугаризација со македонски јазик во ЕУ. Во ЕУ како Македонци со чист македонски јазик не е асимилација, тоа му јасно на секого. Бугаризација има […]

Вести Македонија Став

СДСМ: Мицкоски да не бега од дебата во Собранието

  Секако дека Собранието е место за дебата и одлука околу заклучоците за европскиот предлог и Христијан Мицкоски со ова покажува дека сака да избега од собраниската јавна дебата. Тоа што ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски бегаат од дебата за вакво важно прашања за иднината на нашите граѓани и нашата држава, покажува дека се плашат од вистината, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Крвавите сценарија не успеаја, коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса се распадна

  Не успеаја крвавите сценарија во режија на Христијан Мицкоски и неговите коалициски партнери Левица и Алијанса за граѓански судир и етнички конфликт. Целата јавност виде како Мицкоски за свои лични цели беше подготвен да ја втурне државата во конфликт. Човекот кој требаше да има клучна улога се покажа дека е брат на висок функционер […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СДСМ: Мицкоски е спремен се да распродаде – Резолуцијата на ЕПП со Бугарски ставови

  Христијан Мицкоски прави штета, ги поткопува македонските позиции во однос на Бугарија и ја руши државната стратегија, стои во соопштението на СДСМ. Ставови на Бугарија влегоа во Резолуција на Европската народна партија (ЕПП) на Конгрес на кој присуствуваше лично Христијан Мицкоски. Лажниот патриот Мицкоски ги поддржа позициите, кои се директна поткрепа на ставовите на […]