Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Собранието домаќин на изложба за сеќавање на жртвите од Гладоморот во Украина

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ја отвори изложбата за сеќавање на жртвите од Гладоморот во Украина, насловена како  „Украина се сеќава, светот признава“.     На изложбата се претставени информативни материјали за вештачкиот глад организиран од советските власти во Украина 1932-1933 година, познат како Гладомор. Во своето обраќање пред присутните, претседателот Џафери рече […]

Вести Македонија Ударни вести

Изгласан дополнетиот Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета

  Собранието денеска, на продолжение на 79. пленарна седница, со 62 гласа „за“, ги донесе дополнувањата на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета. Со овој закон се уредува граѓанската одговорност за штета нанесена на честа и угледот на физичко или правно лице со навреда и клевета. Законот ја гарантира слободата на изразување и […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Собранието и Државниот завод за ревизија

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, учествуваше на Завршната конференција за ЕУ Твининг-проектот за „Подобрување на надворешната ревизија и парламентарниот надзор“, кој што е дел од поддршката на Европската унија. Во конкретниот проект, Собранието учествуваше во Компонентата 3 – Зајакнување на соработката помеѓу Собранието и Државниот завод за ревизија, а самата реализација на проектот се […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери со италијанскиот претседател Матарела

  Денес претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари тет а тет средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.   На средбата претседателот Џафери искажа задоволство што во пресрет на годината кога Северна Македонија и Италија одбележуваат 30 години од воспоставувањето на […]

Вести Македонија Ударни вести

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на собраниска седница

  Собранието, денеска со почеток во 12 часот, ќе ја одржи 82. седница, на чиј дневен ред, меѓу другите, се точките за ратификација на протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска во НАТО. На оваа седница, пратениците ќе се изјаснат за Предлогот на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери: На седница потпишани 85, а во салата присутни 58 пратеници

  На денешната седница на Собранието, бр.79 свикана за во 11.00 часот, на списокот за присутни пратеници беа потпишани 85 пратеници, а во салата беа присутни 58 пратеници. Претседателот Џафери од пленарната сала ги повика пратениците да влезат во сала, за да може пленумот да продолжи со работа, при што, поради немање кворум, мораше да […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-Народна партија ја поздрави денешната одлука на македонското Собрание

  ВМРО-Народна партија ја поздравува денешната одлука на македонското Собрание и можеме слободно да кажеме дека сме на чекор од исполнување на вековниот сон, а тоа е целосна интеграција на Македонија во ЕУ. Денешната одлука е параф на нашата заложба за европската иднина на Северна Македонија која низ години, децении, векови мораше да минува низ […]

Вести Изјави Став Ударни вести

Мицкоски: Ништо не е готово, заедно ќе победиме

  Ништо не е готово, заедно ќе победиме, пратениците се обврзуваат со нотарски изјави дека нема да поминат уставни измени, и борба за промена на преговарачката рамка, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска пред Собранието.   Тие мислат дека го завршија предавството, но треба да знаат дека заедно со народот ќе победиме во оваа […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Честитки до пратениците кои гласаа за европска иднина

  Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност и честитки до пратениците кои денеска во Собранието гласаа за европска иднина на Северна Македонија.   „Нема поголем патриотизам од поддршката за просперитет на земјата и од одлуки кои се од највисок интерес за државата и граѓаните. Конечно македонскиот јазик ќе ечи секаде низ Европа. Вака се сака државата, со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Собранието со 68 гласови „За“ ги изгласа прeдложените заклучоци за францускиот предлог

  Со 68 гласови „За“ Собранието ги усвои предложените заклучоци со кој се задолжува Владата да го продолжи процесот за прием во ЕУ, а пратениците од власта со знамињата на Македонија и на ЕУ,  станаа и со аплауз го поздравија овој потег.     Пратениците од опозицијата не присуствуваа во собраниската сала за време на […]