Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу ЗНМ и МРТ

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Македонската радио телевизија (МРТ) потпишаа Меморандум за соработка кој претставува заедничка согласност за реализација на заеднички активности во рамките на годишните планови за работа согласно стратешките цели. ЗНМ и МРТ по завршување на заедничката обука за новинари и медиумски работници која се одржа во септември месец, утврдија […]

Вести Македонија Ударни вести

Иницирана соработка со Архивот на Шпанија

  Во работна посета на Државниот архив денеска беше амбасадорот на Шпанија во Република Северна Македонија, Хосе Луис Лозано Гарсија, кој се сретна со директорот, д-р Емил Крстески.         Двајцата соговорници разговараа за можностите за проширување на соработката на Архивите на двете земји, особено во делот на процесот на дигитализација и за […]

Вести Македонија Ударни вести

Д-р Крстески: Договорена соработка на Архивот со Стопанската Комора

  На денешната работна средба меѓу директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески и извршниот директор на Стопанската комора, м-р Антони Пешев, официјално беше договорена соработка меѓу овие две државни институции.         Притоа е усогласено мислењето дека наскоро треба да биде потпишан и Протокол за соработка во областа на заштитата и транспарентноста […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Собранието и Државниот завод за ревизија

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, учествуваше на Завршната конференција за ЕУ Твининг-проектот за „Подобрување на надворешната ревизија и парламентарниот надзор“, кој што е дел од поддршката на Европската унија. Во конкретниот проект, Собранието учествуваше во Компонентата 3 – Зајакнување на соработката помеѓу Собранието и Државниот завод за ревизија, а самата реализација на проектот се […]

Вести Македонија Ударни вести

Керим-Савада: Подобра промоција за зголемување на туристичката размена со Јапонија

  Туристичкиот потенцијал, видовите туризам и можностите за инвестирање во овој сектор беше тема на состанок на претседателот на Туристичко-угостителска комора и потпретседател на Сојузот на стопански комори, задолжен за меѓународна соработка, Аркан Керим и амбасадорот на Јапонија, г. Хиронори Савада. На средбата се констатираше дека постои голем туристичките потенцијали и дека со подобра промоција на […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: „Лидл“ интензивно работи за започнување со ефективна работа во државава

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, денеска остварија работна средба со претставници на познатиот меѓународен малопродажен синџир „Лидл“ – како од Националниот тим, така и со претставници на Меѓународниот управен одбор. Целта на средбата беа планираните активности во делот на инвестициите и развојот на оваа компанија во Република […]

Вести Македонија Ударни вести

Државен Архив: Нов импулс во соработката со Турција

  Во официјална посета на Државниот архив денеска беа потпретседателот на Турската агенција за соработка и координација – ТИКА, д-р Махмут Чевик и програмскиот директор на ТИКА во Скопје, Халим Омер Согут кои остварија средба со директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески.           Обострано беше констатирано дека се отвораат нови […]

Вести Македонија Ударни вести

Државниот архив потпиша Протокол за соработка со НУБ ,,Св. Климент Охридски”

  Државниот архив постојано ја развива меѓуинституционалната соработка во научната, образовната и истражувачка дејност.   Во рамките на овој приоритет денеска беше потпишан Протокол за соработка меѓу Државниот архив и НУБ “Св. Климент Охридски” од страна на директорите, д-р Емил Крстески и Јелисалвета Костадинова.         “-Двете институции се обврзаа да реализираат заеднички […]

Вести Македонија Ударни вести

Ангелоски во Белград: Големи можности за градежните компании и за развој на туризмот

  Засилување на економската соработка меѓу деловните ентитети од нашата земја и од Белград со цел унапредување на економската соработка беше фокусот на средбата на Претседателот на Сојузот на стопански комори Трајан Ангелоски и заменик-претседателот на Собранието на Град Белград, Игор Јовановиќ која се реализираше вчера во рамки на посетата на Србија. Со соседна Србија имаме […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Договорени нови заеднички истражувачки проекти на македонскиот и албанскиот Архив

  Директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески и неговиот заменик, проф. д-р Музафер Бислими во Тирана остварија официјална средба со директорот на Генералната дирекција на архивите на Албанија, проф. д-р Ардит Бидо.         Во разговорот, меѓу другото, беа договорени нови заеднички истражувачки проекти, како и вклучување на албанските Архиви во нашите […]