Вести Македонија Ударни вести

Ангелоски на прославата 105 години од основањето на Стопанска комора на Војводина

  Стопанската комора на Војводина прослави 105 години постоење и работа.На свеченоста која се одржа во Конгресниот центар на Новосадскиот саем присуствуваше делегација на Сојуз на стопански комори предводена од претседателот г-дин Трајан Ангелоски. “Историјата е таа што докажува дека сме можеле да се обединиме низ вековите, бидејќи поединецот, колку и да е успешен, ја […]

Вести Македонија Ударни вести

ИКТ Комора при ССК: Важноста на Верификуван македонски ИКТ производ

  Вчера, 28 ноември, Комората за информатичко-комуникациска технологија и услуги при Сојузот на стопански комори на Македонија додели сертификати за ВЕРИФИКУВАН МАКЕДОНСКИ ИКТ ПРОИЗВОД на 15 македонски ИКТ компании за да се поттикнат да развиваат сопствени производи  трансформација на процесите не само на приватниот сектор, туку и во државните институции.     Компаниите добитници се: […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонската винска индустрија е успешен пример за раст во економијата

  Делегација на Сојузот за стопански комори на Македонија – ССК предводена од претседателот  г-дин Трајан Ангелоски, потпретседателите, Горан Ѓеорѓиевски, Орце Симов и Сашо Дукоски, заедно со директорот на Агенција за промоција и поддршка на туризмот г-дин Љупчо Јаневски, остварија  посета на македонската винарија  Имако од штипскиот регион. Никола Љуботенски, менаџерот за развој во винаријата […]

Вести Македонија Ударни вести

Д-р Крстески: Договорена соработка на Архивот со Стопанската Комора

  На денешната работна средба меѓу директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески и извршниот директор на Стопанската комора, м-р Антони Пешев, официјално беше договорена соработка меѓу овие две државни институции.         Притоа е усогласено мислењето дека наскоро треба да биде потпишан и Протокол за соработка во областа на заштитата и транспарентноста […]

Вести Македонија Ударни вести

ССК и Стопанска комора на Хрватска потпишаа Меморандум за соработка

  Сојузот на стопански комори на Македонија денеска потпиша Меморандум за соработка со Стопанската комора на Хрватска cо цел преземање на заеднички активности за унапредување на економската соработка и зголемување на трговската размена меѓу двете земји. Меморандумот беше потпишан во рамките на бизнис форумот кој се одржува денеска во Загреб од страна на потпретседателот на Сојузот, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Јовановски: Со вакви цени на струјата, уште колку компании ќе стават катанец во периодот што следува?

  Некому можеби му изгледа чудно и се прашува зошто Стопанската комора толку често и толку многу пати го поставува во јавноста прашањето за цената на струјата.     „Пред мене имам конкретни податоци за сметката за струја на една компанија членка на Комората. Иако во јули годинава компанијата потрошила помалку струја од јули минатата […]

Вести Македонија Ударни вести

Економската соработка со Хрватска има потенцијал за удвојување на трговската размена

  Сојузот на стопански комори на Македонија е дел од официјалната делегација на Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски на Република Хрватска. Во рамките на посетата Претседателот на Сојузот, Данела Арсовска учествуваше на работна средба со премиерот на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, како во официјалната програма со претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ.     “Економската соработка […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Континуитет на економските мерки за одржување на деловната активност и работните места

    Економските мерки за поддршка на стопанството и намалување на штетните последици од кризата потребно е да имаат континуитет бидејќи само така може да се одржи економската активност на што поголем број правни субјекти и да се избегне загубата на работни места. Дисконтинуитетот во доделување на поддршката може да доведе до намалување на постигнатите […]

Вести Македонија Ударни вести

Креирање поволен деловен амбиент со фокус на инфраструктура и подобра законска регулатива

  Премиерот Зоран Заев и владиниот економски тим одржаа онлајн состанок со претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески и со Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство во рамките на Советот на странски инвеститори при Комората, чиј претседател е Виктор Мизо.     На состанокот се дискутираше за приоритетните прашања на странските […]

Вести Македонија Ударни вести

Прогласени “ТОП 100” најуспешни компании

    Денес се одржа јубилејното 10.издание на „ТОП 100“ настанот на кој беа прогласени најдобрите и најуспешните 100 компании. Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија во хотелот „DoubleTree by Hilton“, преку хибридна презентација ги презентираше најмоќните компании, кои во изминатата година прикажале позитивни резултати.     За време на „ТОП 100“ настанот, Стопанската Комора на […]