Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Пендаровски Судиите да ја почитуваат слободата на изразување

  Слободата на медиумите е директно поврзана со степенот на демократијата во едно општество и со заштитата на јавниот интерес, излезе со став претседателот Стево Пендаровски.   “Новинарството е слободна професија и како таква е потребно да подлежи на принципот на саморегулација од страна на медиумските тела и организации.   Јавноста има право да биде […]

Вести Македонија Ударни вести

Пропусти на Судскиот совет, констатира Комисијата за надзор на функционалноста на АКМИСот во судовите

  Комисијата за надзор на функционалноста на Автоматскиот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) на Министерството за правда по извршениот надзор во неколку судови во државата, констатирала повеќе пропусти. Комисијата за надзор на функционалноста на АКМИС во судовите изврши надзор во четири основни судови во државата, Берово, Крушево, Кратово и Куманово при што […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Министерство за правда за одлуката за “27 април”: Судскиот совет веднаш да реагира

  По вчерашната пресуда на Апелационен суд, за случајот 27 април, каде случајот е вратен на повторно судење, Министерството за правда излезе со реакција и бара Судскиот совет веднаш да реагира.   “Очигледно е дека намерните или ненамерните пропусти за суштествени повреди и натаму остануваат дозволива пракса за некои судии. Затоа, неопходно е веднаш да […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачки рече дека министерката е на седативи, а Петровска најави дека ќе се видат на суд

  Јавниот интерес за политичарите мора да биде над се, како и зголемената потреба од отчетност и одговорност на избраните и именуваните функционери кои на располагање го имаат државниот имот и носат одлуки кои може да имаа трајни последици за сегашните и идните генерации, на јавноста и обелоденуваме дека во владата има министер кој не […]

Вести Македонија

Десет години затвор за девојката која го уби 16-годишното момче

  Тетовскиот Основен суд денеска ја објави пресудата за убиството на 16-годишниот Б.Х., чие тело беше пронајдено на 22 декември минатата година, по 7- часовна потрага во реката Пена, на местото викано Бањиче. „Основниот суд Тетово денес донесе пресуда за настанот случен на ден 21.12.2022 година на местото викано Бањиче, во кој е лишен од […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Експлозија на бомба во Основниот суд во Подгорица, еден загинат и пет повредени

   Во експлозија на бомба на влезот во Основниот суд во Подгорица денеска загина М.Б. (40) од Подгорица, а пет лица се повредени. „Во 11 часот и 35 минути добивме известување дека во зградата на Основниот суд е активирана експлозивна направа и дека има повредени. Утврдивме дека загинал М.Б.(40) кој ја активирал експлозивната направа. Пет […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Скандалозно решение на Апелациониот суд во Скопје против новинари

  Советот на Апелациониот суд во Скопје составен од судиите Татјана Дуковска како Претседател на советот, Тања Милева и Јусуф Ајрулахи донесоа скандалозно и срамно решение против новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ. Апелациониот суд во Скопје со решението од 8 ноември ја укинува пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје и го враќа предметот […]

Вести Свет

во Хаг почнува судењето на Хашим Тачи за извршени злосторства

  Четворицата водачи на поранешната Ослободителна војска на Косово, вклучувајќи го и поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, денеска ќе бидат изведени пред Трибуналот за злосторства на ОВК во Хаг за да се изјаснат за новите наводи во проширеното обвинение кое ги товари за злосторства против Албанците, Србите и Ромите на Косово и Албанија во 1998-1999 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мијалков излегува од притвор со гаранција од над 11 милиони евра

  Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ќе излезе на слобода. Апелациониот суд Скопје му ја прифати гаранцијата од 11.106.501 евра што ја има дадено за замена на притворот со мерки за претпазливост. Апелација ја прифати жалбата на Сашо Мијалков, со што решението за притвор е преиначено со мерки за одземање на неговиот пасош и […]

Вести Македонија Став

ЗНМ: Судот ја одби тужбата за клевета на Горјан Тозија против MKD.MK

  Основниот граѓански суд Скопје донесе пресуда со која тужбата за клевета на тогашниот директор на агенцијата за филм Горјан Тозија против онлајн медиумот МКД.мк и главниот и одговорен уредник Александар Дамовски ја одби како неоснована. Тужбата се однесуваше за новинарски текст објавен на МКД.мк насловен како: „Нови недоследности на директорот Тозија, ДКСК: Судир на […]