Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Човек близок до Груби лапна хотел на Попова Шапка по цена на гарсоњера

  Човек близок до Груби лапна хотел на Попова Шапка по цена на гарсоњера. Пред власта да склучи договор со една градежна фирма за продолжување на работата на автопатот Скопје – Блаце истата го продава хотелот во нејзина сопственост на Попова Шапка од 278м2 на фирма блиска до Груби. Цената по која фирмата блиска до […]

Вести Македонија Став

ЦИВИЛ: Криењето зад партиската говорница и уцените се неприфатливи, Мицкоски мора да одговара!

ЦИВИЛ изразува длабока загриженост и бара од институциите да реагираат решително, навремено и соодветно на законите, по јавното признание на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека поседува документи што се дел од кривична истрага. Како што и самото Обвинителство нагласи, тие материјали се набавени на криминален начин. Неприфатливо е да се злоупотребува законот за укажувачи и […]

Вести Изјави Македонија

Мицкоски: Пендаровски претставува лик на заевизмот

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Ја видовте реалната слика денеска на пазарот овде, полупразни тезги, полупразен пазар, бидејќи сега нема купувачи, луѓето се жалат, пазарџиите се жалат разочарани од односот на оваа криминална непотистичка и насилничка влада предводена од деспотот Заев. Прометот им е паднат. Практично сето […]

Вести Македонија

Одложени двете собраниски седници

Од Собранието на Македонија информираат дека се одложуваат за денеска закажаните 86. и 88. седница, но не ги наведуваат причините. Неофицијално од СДСМ денеска не се појавиле на редовната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, во знак на револт оти Џафери го проби рокот и не го стави на гласање одземањето на имунитетот на […]

Uncategorized Вести Македонија

Гордана Силјановска Давкова е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ со кој партијата ќе излезе на претседателските избори на 21 април и на 5 мај. Таа победи на конвенцијата освојувајќи 408 од вкупно 519 гласови на делегатите.

Вести Македонија

Само Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ гласаше ЗА одземање на платата на бегалецот Груевски

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова, која беше претседателка на Унијата на жени на партијата во времето кога претседател беше Никола Груевски, беше единствената од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која гласаше „ЗА“ одземање на пратеничката плата на бегалецот Груевски, осуден на двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“. Другите 51 глас „за“ дополнувањата на Законот за пратеници ги обезбедија […]

Вести Став Ударни вести

Костадинов: Иницијативата на Мицкоски за распуштање на Собранието е всушност за распуштање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Денес Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесе Предлог-одлука за распуштање на Собранието на Република Македонија. Бараме Зоран Заев да поднесе оставка од позицијата Претседател на Владата и во најбрзо можно време да се состави преодна Влада за организирање на избори за пратеници со цел да се испочитуваат роковите за 100 […]

Вести Изјави Македонија

Христијан Мицкоски: Полицијата минатата недела упадна во домовите на петнаесетина активисти и отворени поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ

Зачестено пишувам за фактите кои го разголуваат црното владеење на оваа Влада. Но ова за што пишувам денес, не е само статистички податок, туку многу повеќе од тоа, суров факт за болната реалност во нашата земја и како владата ја гуши слободната мисла и крикот на граѓанинот против овие црнила кои надвиснале на нашата земја. […]

Вести Изјави Македонија

Нинџа: Базата ни беше во „Мериот“, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до вечерта нападот. Кажа дека во паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе непостоечката „ТВ Нова“. „На 27 април, во ресторанот дојдоа Никола Митревски – Кољо и други обвинети. Ми […]

Вести Македонија

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Кржалоски поднесе оставка

  Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Лука Кржалоски даде неотповиклива оставка од функцијата, а оставката ја обрзаложи на неговиот фејсбук. Кржаловски посочува дека оставката ја дава затоа што не сака да биде дел од дворските игри кои го одвлекувале вниманието на партијата од вистинските проблеми. – Покрај тоа што моменталното раководство имаше […]