Магазин Наука и Технологија

Вселенски електричен генератор

Според изјавите од официјални лица од НАСА на прес конференцијата, првичните тестотви од ’новиот’ нуклеарен генератор кој ќе се користи во вселенски мисии наречен Килопауер поминале со позитивни прелиминарни резултати и ги надминале очекувањата. Се очекува оваа технологија да помогне во мисии на Месечината, Марс и подалеку. Килопауер се базира на технологија која ја користи […]

Магазин Наука и Технологија

НАСА ќе испраќа дрон на Марс во 2020 година

За наредната мисија на Марс, НАСА планира да испрати мал дрон заедно со новиот ровер во 2020 година. Ова ќе претставува прв ваков обид, да се однесе летало на друга планета кое ќе може независно да полетува и слетува на повеќе локации. За разлика од роверите кои поминуваат само по неколку метри на ден, вакви […]

Здравје Магазин

Коприва и невен – пролетни прочистувачи од токсини

Чистењето на организмот од токсините е од суштинска важност за нашето тело. Неколкупати во годината мораме да помислиме и на ова, особено во пролет и во есен кога не очекува драстична промена на времето. Дочекајте ги подготвени ниските температури и направете детоксикација и чистење на телото на природен начин. Особено е важно прочистувањето на црниот […]

Вести Наука и Технологија Свет Ударни вести

“Facebook” отстранил 1.9 милиони екстремистички содржини

“Facebook” соопшти дека отстранила или поставила знак за предупредување на 1,9 милиони примероци со екстремистичка содржина, кои се поврзуваат со Исламска држава или Ал Каеда. Тоа е направено во првите три месеци од годинава, што е речиси двојно повеќе од претходниот квартал. Само мал дел од овие содржини беа откриени со помош на фидбек од […]

Здравје Магазин

Пролетни симптоми за недостаток на енергија и постојан замор

Доколку ви се случува со денови да се чувствувате без енергија и да сакате само да лежите во кревет и да гледате телевизија, тогаш дефинитивно ви треба добра доза за енергија. Многу луѓе се потпираат на кофеинот и на енергетските пијалаци за да можат да ја завршат својата работа, да функционираат освестено, но сепак со […]

Магазин Наука и Технологија

Елон Маск ќе произведува лего од карпи, за градби со реални димензии

Американскиот претприемач Елон Маск изјави дека неговата компанија „Boring“ ќе произведува градежни камења слични на лего, кои можат да се обликуваат од карпите кои се отстрануваат од под земја при проекти за ископување на тунели, јавува Anadolu Agency (AA). Во пораката на Твитер, Маск изјави дека компанијата „Boring“, која работи во проекти за ископување на […]

Вести Наука и Технологија Свет

Цукеберг: Подобра заштита на податоците на корисниците на Facebook

Основачот на “Facebook” Марк Цукеберг ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците, по скандалот со преземање на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници. Тој на својот профил на “Facebook” напиша дека компанијата има „одговорност“ да ги заштити податоците на корисниците. „Ако тоа не го можеме, тогаш не […]

Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Фасцинантни ноќни пејзажи – фотографии

Авторот фотографира фасцинантни пејзажи осветлувајќи ги со програмиран дрон кој кружи околу една точка, на дронот има прикачено неколку лед светла со кои ја осветлува површината. Во некои од фотографиите тој ја остава и осветлената трага од дронот за време на долгата експозиција добивајќи ореоли околу врвовите од карпите, пренесени на Орион.мк. Оваа серија на […]

Здравје Магазин

Кампања #здравамашкост: Грижата за машкото здравје е општествена одговорност

Статистиките покажуваат дека годишно во Македонија околу 70 нови пациенти заболуваат од рак на простата, а дури кај 90% од нив болеста се открива во доцна фаза, кога излекувањето е речиси невозможно. Исто така, 5 до 20 отсто од мажите во светот имаат умерена до тешка форма на еректилна дисфункција, односно неспособност да воспостават и […]

Здравје Магазин

За настинка и грип не е потребен антибиотик

Сезоната на грип и на настинки е во полн ек, а за да избегнат чекање во ординациите, пациентите често посегнуваат по антибиотици на своја рака. Најчесто се тоа резерви што веќе ги имаат дома, останати од последната терапија, што е голема грешка. Лекарите и фармацевтите со години предупредуваат токму на овој проблем бидејќи придонесува за […]