Вести Изјави Ударни вести

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни своите обврски. Нимиц во пишаната изјава, што ја објави прес-службата на ОН, наведува дека владата во Скопје на 16 јануари формално ја известила владата во […]

Вести Македонија Ударни вести

Собраниска делегација на Зимска сесија на ПССЕ

Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа, предводена од шефот на Делегацијата Бетиан Китев, а во чиј состав се и пратениците Шпреса Хадри и Африм Гаши, ќе учествуваат во Првиот дел од редовната зимска сесија на ПС на СЕ, што се одржува во Стразбур, Франција од 21 до 25 […]

Алтернатива Вести Изјави Статуси Ударни вести

Макрадули: Не ми е пријатно кога ми посакувате канцер за мене и моето семејство

По мое длабоко убедување проблемот со загадениот воздух е најголемиот предизвик на општеството после интеграцијата во НАТО и ЕУ. И откако со исклучителен ангажман на владата, а пред се со напорите на Премиерот Заев се заокружи тој процес, на ред (иако не треба ова да биде дел од некоја листа, туку приоритет број еден) доаѓа […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

ГРЦИЈА: Почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент, денеска ќе го разгледува нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Претседателот на парламентот, Никос Вуцис, претходно ќе одржи состанок со потпретседателите за да се одреди парламентарната процедура, односно колку состаноци ќе одржи комисијата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Загедениот воздух на алармантно ниво – како понатаму

Итни мерки и препораки донесоа Владата и Град Скопје откако Скопје викендов се најде прв на листата по аерозагадување во светот, а енормно количество на ПМ10 честички регистрираа и мерните станици во Битола, Тетово и Струмица. Зимскиот распуст за сите ученици во Македонија се пролонгира за уште два дена, а се воведе и бесплатен јавен […]

Вести Свет Ударни вести

Граѓански протести во Србија – „Еден од пет милиони -почнато е“

Вчера во Белград се одржа голем масовен протест „Стоп на крвавите кошули“ за демократски слободи под слоганот „Еден од пет милиони -почнато е“. Колоната од повеќе десетици илјади граѓани кои протестираа, која беше повторно долга над еден километар, се движеше по веќе познатата маршрута низ централните белградски улици, од Студентскиот плоштад, улиците Македонска и Таковска, […]

Вести Став Ударни вести

ЗНМ: Итни санкции за напаѓачите на новинарката Јовановиќ

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува физичкиот напад врз новинарката Мирјана Мирчевска Јовановиќ од страна на припадници на приватната агенција за обезбедување „Никоб“, кој се случи додека таа известувала за одбележувањето на празникот Водици во Скопје, организиран од страна на Македонската православна црква. Бараме од Министерството за внатрешни работи веднаш да реагира и да […]

Вести Македонија Ударни вести

Алармантно висока загаденост на воздухот ги вознемири граѓаните

Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички вчера достигна досега незабележани и аларманто високи 1611 микрограми. Ова вчера го регистрираше „Мој воздух“ во Прилеп, каде измината вечер беше загадено повеќе од 30 пати од дозволените 50 микрограми на метар кубен. Вчера вечер се гушеше и цела Македонија. Ова го покажуваа мерните станици околу 19 часот: Главниот град […]

Вести Македонија Ударни вести

СЕММ го осудува физичкиот напад врз новинарката на Канал 5 телевизија

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува денешниот случај на физички напад врз новинарката на Канал 5 Телевизија Мирјана Мирчевска – Јовановиќ која известувала од манифестацијата за одбележување на Водици во Скопје.  Инцидентот кој бил предизвикан кога новинарката била нападната од вработени во агенцијата за обезбедување „Никоб“ ангажирана од МПЦ претставува напад врз безбедноста на […]

Вести Свет Ударни вести

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, весникот што важи за гласило на СИРИЗА има интервју со грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој вели дека […]