Вести Свет

Половина од жртвите во Ница се странци

Сподели:

Investigators continue at the scene near the heavy truck that ran into a crowd at high speed killing scores who were celebrating the Bastille Day July 14 national holiday on the Promenade des Anglais in Nice, France, July 15, 2016. REUTERS/Eric Gaillard

Од 84 жртви од терористичкиот напад во Ница, 38 се странски државјани, соопшти француското министерство за надворешни работи.

Настраданите се по потекло од 19 земји и тоа од Алжир, Германија, Ерменија, Белгија, Бразил, Естонија, САД, Грузија, Италија, Казахстан, Мадагаскар, Мароко, Полска, Романија, Русија, Швајцарија, Тунис, Турција и Украина, стои во соопштението од француското МНР и се додава дека списокот не е конечен.

Сепак, во овој момент, сите жртви, без разлика дали станува збор за повредени или починати лица, потекнуваат од вкупно 29 земји, се додава во соопштението.

Минатата недела 31-годишниот Тунижанец, Мохамед Лахуаиеј Булел со камион на шеталиштето во Ница прегази и уби 84 лица, а повреди стотина.

Нападот беше извршен на 14 јули, националниот празник, Ден на падот на Бастиља.

Сподели: