Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев – Куенка: Продолжува поддршката од Шпанија на европскиот пат

  Премиеерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, во рамките на работната посета на Кралството Шпанија, како прв македонски премиер во посета на оваа земја, оствари средба со претседателката на Сенатот на Шпанија, Марија Пилар Љоп Куенка.       Премиерот Заев на средбата ја изрази благодарноста на […]

Вести Македонија Ударни вести

Столтенберг му одговори на Димитров, Пристапниот протокол за НАТО се подготвува

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска испратил возвратно писмо до министерот за надворешни работи Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на писмото што шефот на македонската дипломатија го упати до Столтенберг на 21 јануари. Во тоа писмо Димитров искажува подготвеност „земјата да ги прифати и почитува обврските и заложбите за членство на Република […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Грчките медиуми за вчерашното обраќање на Димитров во Брисел

„Димитров: Ние сме Македонци и ќе говориме македонски јазик“; „Димитров оптимист за резултатот од референдумот во Скопје“; „Димитров: Референдумот ќе ја одреди иднината на Македонија“; „Димитров за Договорот од Преспа: Историска можност да се затвори едно тешко прашање“; „Димитров во ЕУ: Ќе бидеме Македонци и ќе говориме македонски јазик“; „Димитров пред европскиот парламент: Јас сум […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Се работи за обид за добивање класифицирани информации важни за безбедноста на Македонија

-“Одлуката за протерување на рускиот дипломат од Македонија ја донесовме по внимателно размислување и анализа. Одлуката се заснова на два елемента, едниот е меѓународен, односно настанот што се случи – труење со хемиско оружје во Велика Британија и солидарноста што ја побараа нашите сојузници”, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на прес-конференцијата со […]