Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

  Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што се отвора процес на бугаризација на Македонија. Работата на оваа комисија е рефлексија на решенијата содржани во Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија со кој се дефинира заедничка […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Пендаровски со лидерите на ДОМ, Демократски сојуз и ЛДП

  Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и претседателот на Либерално-демократската партија Горан Милевски, партии кои се дел од владината коалиција. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во земјата и за модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните […]

Вести Македонија Став

Демократски сојуз: Христијан Мицковски е очаен, Демократски сојуз му е виновен што не е на власт!

  Сагата со прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ за божемното беззаконие и криминал на кадрите на Демократскиот сојуз во Јавното претпријатие „Градски паркинг“ веќе преминува во вистинско бунило на Христијан Мицковски, кој е очаен во намерата да најде виновник зошто не му успеа уривањето на власта преку ново парламентарно мнозинство.   Факт е дека кадар на Демократскиот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ДС: Избор на судии на Уставен суд без критериуми

  “Демократскиот сојуз смета дека треба да се создадат услови за работа на Уставниот суд, преку избор на судии, но тоа треба се одвива во транспарентна постапка и утврдени  критериуми”, изјави Павле Трајанов, на денешната прес-конференција, во врска со изборот на судии на Уставниот суд. “Судија на Уставниот суд може да биде истакнат правник, без […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Стоилковски: Даваме рок од 24 часа Демократскиот сојуз да одговори за бесплатниот паркинг на функционери

  Денеска објавуваме скандал којшто покажува зошто власта е одлепена од реалноста, но и зошто Демократскиот Сојуз е верен партнер на власта на СДСМ – ДУИ. Демократскиот Сојуз како дел од колачот на власта, на подарок од СДСМ – ДУИ долгогодишно го имаше ЈП Градски паркинг во свое владение, а за возврат обезбедувале привилегии, повластувања […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Робусна борба против криминалот

  Во пресрет на избор на стара-нова Влада, Демократскиот сојуз укажува на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите. Во оваа насока освен реформите сврзани со евроинтеграциските процеси, Демократскиот сојуз инсистира и на:   Прво, робусна борба против организираниот криминал и високата корупција, преку системски промени и формирање на Агенција за борба против […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Гласаме за развој на општините

  Демократскиот сојуз ги повикува граѓаните да излезат масовно на 17-ти октомври и да гласат за Македонија да се движи по патот на европските вредности. Демократскиот сојуз дефинира дванаесет ВРВНИ ПРИОРИТЕТИ ЗА РАЗВОЈ НА ОПШТИНИТЕ И ТОА:  1. Во рок од шест месеци да се донесат генерални и детални урбанистички планови на цела територија на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократскиот сојуз ги повикува иселениците да се попишат

  Демократскиот сојуз упатува повик до сите наши иселеници, каде и да се, да се попишат, бидејќи се работи за исклучително значајна статистичка операција, од која зависат натамошните планирања за развој на државата. “Ве повикуваме сите да се попишете, затоа што бојкотот ќе биде на штета на стратешките и националните интереси на Македонија, Македонскиот народ […]