Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Радев: Нема услови за мојата посета на Франција

  Нема услови за мојата посета, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев, одговарајќи на прашањето за неговата посета на Франција, јави Бгнес. Бугарската агенција вчера повикувајќи се на разговори од Коалицискиот совет на 27 мај меѓу партнерите во бугарската Влада објави дека претседателот и премиерот на Бугарија, Румен Радев и Кирил Петков, заедно со претставник […]

Фото: Кабинет на претседателот на Република Бугарија
Вести Свет

Радев му го врачи мандатот на Петков за формирање на бугарска влада

  Бугарскиот претседател Румен Радев му го врачи мандатот за формирање на нова бугарска влада на Кирил Петков, потпретседателот на победничката партија „Промената продолжува“, јавуваат бугарските медиуми. Веднаш по врачувањето на мандатот, Петков изјави дека гласањето на новиот владин состав во бугарскиот парламент ќе се одржи уште во понеделник, нагласувајќи дека тој нема да изгуби […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Заев: Честитки за победата на Румен Радев

  Премиерот Зоран Заев му ја честиташе победата на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, на претседателските избори што се одржаа денеска. “Во телефонскиот разговор што го имав со Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, му ја честитав победата на претседателските избори и посакав добробит за нашиот сосед и за целиот бугарски народ. Се согласивме […]

Парламентот на Бугарија и кабинетот на претседателот на Бугарија (десно). Фото: Мета.мк 17 јуни 2021
Вести Свет Ударни вести

Радев во четврток ќе го распушти парламентот и ќе назначи нова техничка влада

  Кабинетот на Претседателот на Бугарија денеска соопшти дека претседателот Румен Радев в четврток, 16 септември, ќе го распушти парламентот и истиот ден ќе назначи нова техничка влада на Бугарија. Како што пишува бугарскиот медиум „Медиапул“, ова е третиот службен владин кабинет назначен од Радев. Првото назначување службена влада Радев ја направи веднаш по стапувањето на […]

Вести Свет

Напорите на Радев за формирање нова влада на Бугарија досега без резултат

  Претседателот на Бугарија, Румен Радев, организираше втор круг консултации со политичките партии застапени во парламентот на Бугарија, во обид да се формира нова редовна влада, јавија бугарските медиуми. Во моментов со Бугарија управува техничка влада што Радев ја формираше по избориет во април годинава, кога ниту една партија не успеа да формира влада. Потоа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Радев: Ќе го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

  Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, се сретна со претседателот на Република Бугарија Румен Радев во рамките на агендата на работната посета на оваа наша соседна земја.     На средбата беше истакнато дека посетата на делегацијата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Радев: Постигнување реален исчекор во процесот на европската интеграција на РС Македонија

  Претседателот на Владата на РС Македонија Зоран Заев, во завршницата на Самитот на НАТО во Брисел оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев.     Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, ја подвлече принципиелната и континуирана поддршка за иднината на Република Северна Македонија во ЕУ, како и очекувањето на Бугарија за непосреден […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Радев: Ја поддржуваме европската интеграција на РС Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев имал видеоконференциски разговор со претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли. Како што јави дописникот на МИА од Софија, разговорот бил инициран од претседателот на Европарламентот, Сасоли. Двајцата соговорници се осврнале на мерките за справување со пандемијата на коронавирусот, како и за теми кои се на дневен ред на Европската […]

Вести Македонија Ударни вести

Радев: Бугарија бара гаранции за проширување на ЕУ со РС Македонија

  Бугарија бара гаранции при проширувањето на Европската унија со РС Македонија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на зедничката прес-конференција со претседателот на Португалија Марсело Де Соуза, јави дописникот на МИА од Софија. – Најважната задача е да се врати дијалогот на сите нивоа меѓу Софија и Скопје, рече Радев. Тој истакна дека португалското претседателство […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Радев: Не треба европски историчари да се вклучат во решавање на спорот

  Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека нема потреба европски историчари да се вклучат во македонско-бугарската историска комисија.  „Никој подобро од нас не ја знае нашата историја“, изјави Радев, кој денеска е во Рим заедно со македонскиот претседател Стево Пендаровски на одбележувањето на сесловенските просветители Кирил и Метродиј. – Комисијата ќе се занимава со […]