Вести Македонија Ударни вести

Меморандум за соработка помеѓу РС Македонија и Саудиска Арабија

  Министерот за правда, Кренар Лога, оствари работна средба со неговиот колега од Саудиска Арабија, Валет Мухамед Ал-Самани и потпишаа меморандум за соработка на двете држави.     На средбата беа разменети искуства за организацијата на правосудниот систем во РСМ и Саудиска Арабија. Министерот Лога го информираше неговиот колега за состојбата со правосудството во нашата […]

Вести Македонија Ударни вести

Меморандум за соработка помеѓу министерствата за јавна администрација на РС Македонија и Црна Гора

  Претседателот Џафери, на денешната средба со министерот за администрација на Црна Гора, Мараш Дукај, го поздрави потпишувањето на Меморандумот за соработка помеѓу министерствата за јавна администрација на РС Македонија и Црна Гора и ја истакна важноста на регионалната соработка во процесот на интеграција на двете земји во Европската унија. Претседателот го информираше гостинот од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишани билатерални документи помеѓу Србија и Северна Македонија

  Денеска во Белград, за време на официјалната посета на премиерот Димитар Ковачевски, министри од владите на РС Македонија и Република Србија потпишаа неколку билатерални документи, кои се во насока на натамошно приближување на нашите држави, економии и народи, а кои што произлегуваат од потпишаните договори за Отворен Балкан. Меморандумот потпишан помеѓу министрите за внатрешни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Препораки за заедничко одбележување на историски личности со Бугарија

  Препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања усвоени од страна на Заедничката меѓувладина комисија формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија    Препораки за заедничко одбележување на историски личности  СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ Мисионерското дело на Светите браќа Кирил и Методиј ги […]

Вести Изјави Свет Ударни вести

Борисов: ЕУ ќе ја понижи Бугарија со зеленото светло за Северна Македонија

  И овој пат отворените прашања помеѓу Софија и Скопје и бугарското вето се најдоа во фокусот на претендентите на изборите. Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов чија партија е убедлив фаворит во интервју за ТВ Нова оцени дека самиот е најдобро подготвен премиер за решавање кризи ЕУ ќе ја понижи Бугарија со цел Северна Македонија […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Рот: Крајно време е ЕУ да ги исполни ветувањата и да ги почне преговите со Скопје

  “Крајно време е Европската Унија да ги исполни ветувањата и да ги започне пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија”, вели германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, кој денеска доаѓа во дводневна посета на Скопје. –” Иднината на Западен Балкан е европска – треба да постапуваме одлучно сега за да нема сомнеж во […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Стоев: ЕУ е гаранција дека С Македонија ќе ги почитува договорите

  Основниот приоритет на екипата што го раководи Министерството за надворешни работи на Бугарија, е враќање на довербата и активирање на дијалогот со Северна Македонија, порача техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, Светлан Стоев, пренесува бугарски „Дневник“. „Се обидуваме да кажеме јасно, не само на македонската страна туку и на нашите партнери, дека нашата политика […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Радев: Европскиот пат на Скопје минува низ Софија

  “Заедничката посета на Ватикан и заедничкото оддавање почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј во Рим, ќе ја покаже нашата јасна, заемна и политичка волја дека ќе ги развиваме односите меѓу нашите две земји во духот на доверба, пријателство и добрососедство”, изјави денеска претседателот Румен Радев, по повод заедничката почит кон делото […]