Вести Македонија Свет Ударни вести

РС Македонија останува на портокаловата листа за патување на Кипар

  Во новата листа со категоризација на земјите за кои е дозволен влез на Кипар, објавена од Министерството за здравство, Северна Македонија и понатаму е во портокаловата зона, односно за патување на островот, задолжителен е негативен ПЦР тест направен 72 часа пред заминувањето, јави дописничката на МИА од Атина. Државите членки на ЕУ, како и […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Нов македонски рекорд за Дрита Ислами на 400м. со пречки во Кипар

  Македонската атлетичарка Дрита Ислами, постави нов државен рекорд на 400 метри со пречки и победи на трката на Европското првенствено – трета дивизија, која што се одржува во Кипар. „57.53 секунди и прво место, што е еднакво на 1.095 бода според таблицата на Светската атлетика. Подобрување од повеќе од една секунда на претходниот македонски […]