Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

“Денот на црвот” од Симона Јованоска добитник на наградата “Роман на годината“

  Фондацијата „Славко Јаневски“ годинава наградата „Роман на годината“ ја додели на романот „Денот на црвот“ од Симона Јовановска. Романот е издаден во 2021-ва од издавачката куќа „Или- или“ и е од едицијата „ПроАза“. Оваа награда е со особено значење за македонското литературно творештво бидејќи се доделува за роман кој е прв пат објавен и […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Доделување на “Роман на годината 2020” пред МКЦ

  Свеченото врачување на наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, ќе се одржи утре (среда, 18 август), на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, со почеток во 20.30 часот.       Годинашен лауреат е романот „Скриени желби, немирни патувања“ на Владимир Јанковски […]