Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски отворен за дијалог под 10 услови

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на лидерите на Самитот Г-20 во Бали им порача дека дојде време да се стави крај на војната во Украина, но и порача дека ова е возможно да се случи само ако Русија го потврди целосниот територијален интегритет на Украина, пренесува Гардијан. „Убеден сум дека сега е моментот кога на руската деструктивна […]

Вести Македонија Став

ЗНМ, ССНМ и СЕММ побараа подобри услови за работа на снимателите и фоторепортерите

  На иницијатива на претставниците на секцијата на сниматели при ЗНМ и фоторепортерите, денеска се одржа средба со Генералниот секретар на Владата г-дин Мухамед Зеќири на која присуствуваа и претставници на ЗНМ, ССНМ и СЕММ.  Поттикнати од последните инциденти со посетата на бугарската делегација во Владата, на која медиумските работници немаа соодветни услови за работа […]

Вести Македонија Ударни вести

Условите за влез во Грција продолжени до 27 август

  Досегашните правила за влез во Грција, кои важат и за државјаните на Северна Македонија, а се однесуваат на документ поврзан со Ковид-19 и пополнет PLF формулар, продолжени се до 27 август 2021 година. Согласно новата министерска одлука „Предуслови за влез во земјата за да се ограничи ширењето на Ковид-19“, што е веќе објавена во […]