Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Уставните измени не задираат во идентитетот туку паѓа во вода тезата еден народ две држави

  Граѓаните сакаат да живеат во ЕУ и ние треба одлуката да ја донесеме заради граѓаните. Не е ова борба за собирање на политички поени. Ние уште расправаме дали некој заради своја лична политичка кариера ќе донесе одлука од која зависи иднината на државата и која не задира во никакви идентитетски прашања. Таа одлука прв […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски во чест на Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј во Ватикан

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија во Италија и Ватикан во официјална и работна посета во рамките на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј. Премиерот Ковачевски програмата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Европратениците со признанија за усогласеноста на РС Македонија со надворешната и безбедносната политика на ЕУ

  Претседателот на Владата Република Северна Македонија Димитар Ковачевски за време на работната посета на Брисел оствари средба со пратеници во Европскиот Парламент, членови на парламентарната група на социјал-демократите.     На средбата, на која присуствуваше заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, во фокусот на разговорот беше ситуацијата во Украина и целосната […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Ковачевски: Нема да дозволиме енергетската криза да удри силно врз џебот на граѓаните

  „Електричната енергија и затоплувањето на Скопје ни беа двете теми на кои се фокусираме периодов. Сè ќе направам граѓаните да имаат топли радијатори и кажав дека како Влада ќе направиме и преземање на БЕГ се со цел државата да обезбеди топлинска енергија. Сега практично доаѓам од седница на Владата и тоа е веќе завршено“, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски официјално ќе му го достави на Џафери, Предлог-составот на новата влада

  Денеска, во 12:00 часот, во Стар кабинет во Собранието, мандаторот за состав на новата влада на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, официјално ќе му ги достави на претседателот на Собранието, Талат Џафери, Предлог-составот и Предлог-програмата за работа на новата влада. За вицепремиер за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, предложена […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитар Ковачевски е новиот претседател на СДСМ

  Членовите на СДСМ вчера на демократски, тајни и непосредни внатрепартиски избори, со својот глас бираа нов претседател на партијата. На 194 гласачки места ширум државата вкупно гласале 44.406 членови на СДСМ односно 86.5 отсто од активно регистрираните.     Димитар Ковачевски е новиот претседател на СДСМ со освоени 37.649 гласа. “Сакам да ви се […]