Вести Македонија Ударни вести

Сметката на градот Скопје не е блокирана

  Сметката на градот Скопје не е блокирана, ниту пак во овој момент е загрозено материјално-финансиското работење на администрацијата, соопштуваат од Град Скопје. За жал, точно е дека градот Скопје има неплатени обврски кон приватни субјекти, а во случајов се работи за долг кој го направил екс-градоначалникот Коце Трајановски, а потоа не успеал да го […]

Вести Македонија Ударни вести

Црвен крст отвори сметки за донации за помош од земјотресот во Турција

  Силниот катастрофален земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала кој на 6 февруари ги погоди Турција и Сирија предизвика големи материјални штети, повредени и човечки загуби.     Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и Сирија за жртвите од страотниот земјотрес. Црвениот крст на […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈП „Водовод и канализација“: Долговите ќе можат да се плаќаат на рати, без камата до 15 март

  Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ спроведува акција со која долговите кои сите правни и физички лица ги имаат кон претпријатието може да се платат на рати без пресметка на камата. Акцијата за подмирување на долговите на рати без камата за физички и правни лица е со определен временски рок, почнувајќи од денес (01.02.2022 година), […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

РКЕ: Ако парното недоволно загрева, сметката треба да биде пониска

  Според Правилникот за утврдување на квалитетот на испорачаната топлинска енергија, ако парното греење е недоволно, корисниците треба да добијат пониски сметки, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. За тоа да се случи, првин е потребно корисниците да добијат решение од страна на комисијата за проверка на квалитет на испорачаната топлинска енергија дека […]