Вести Изјави Македонија Ударни вести

Видео: Обраќање на Поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан

Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со голема загриженост го следи процесот на носење на Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција. Во предложените закони се упати на низа спорни елементи од страна на стручни лица, експерти и граѓани, но тие не се не се земаат во предвид. Напротив, […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Пленковиќ-г.г. Стефан: Изградба на православен храм за Македонците во Загреб

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со претседателот на Владата на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, во рамките на неговата официјална посета на земјава, се сретнаа со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан. На средбата, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, заедно со премиерот Ковачевски, упатија голема благодарност до хрватскиот премиер, Пленковиќ, за поддршката […]

Вести Македонија Ударни вести

Поради безбедносни причини црквата „Св. Константин и Елена“ ќе остане оградена

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски денеска оствари средба со поглаварот на МПЦ, Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан со кој разговараше за моменталната состојба со црквата „Свети Константин и Елена“, која се наоѓа на улица „Македонија“ и која сеуште е во градба.     Општина Центар на барање на МПЦ, нема да ги […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

  Претседателот Стево Пендаровски го прими поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан. На средбата се разговараше за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и надминувањето на црковниот спор. Претседателот Пендаровски уште еднаш изрази честитки […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски со честитка по повод признавањето на каноничноста на МПЦ-ОА

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод признавањето на каноничноста на нашата Црква од страна на Вселенската патријаршија упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит скопски, aрхиепископ oхридски и македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан. “Со голема радост ја примив веста за историската одлука на Светиот и Севишен Синод на Вселенската Патријаршија […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-г.г. Стефан: Историската одлука на Вселенската Патријаршија е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска оствари средба со Архиепископот Охридски и Македонски и поглавар Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан.     На средбата премиерот Ковачевски му честиташе за радосната веста за одлуката на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија со која Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се прима во евхаристичко […]