Вести Изјави Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе расправа за референдумот

  Претседателот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на вечерашното заседавање на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека Извршниот комитет ќе расправа и ќе се произнесе по повеќе точки меѓу кои и предлогот за референдумско изјаснување како и анализа на актуелната политичко економска состојба во државата. “Денеска имаме седница […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Предан: Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки на ЕУ

  Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки на Европската Унија, што значи дека ќе биде и официјален јазик на ЕУ. Секако, една земја членка секогаш има право со некои еднострани изјави да искаже некои свои резерви, но тоа сигурно нема да има никакво влијание на статусот на македонскиот јазик во ЕУ, изјави денеска […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски најавува собирање 150 илјади потписи за референдум

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави собирање 150 илјади потписи за референдум за, како што рече „да ја собориме бугаризацијата и асимилацијата“. -Продолжуваме и понатаму да се бориме, нема застанување. Периодов кој што е пред нас, практично овие недела две планирам да излезам со предлог пред ИК на партијата да ја разгледаме можноста за […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан протоколот меѓу Северна Македонија и Бугарија

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, заедно со владината делегација предводена од министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на состанокот на меѓувладината комисија, по кој беше потпишан Протоколот.     “Денес отворивме европско поглавје во односите со соседна Бугарија. За стратешките и важни прашања нема друга алтернатива освен компромисни […]

Вести Македонија Ударни вести

Вархеји, Дер Лајен и Шарл Мишел го поздравија усвојувањето на заклучоците за францускиот предлог

  Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји го поздрави гласањето во македонското Собрание, со кое, како што напиша, на Владата ѝ се дава јасен мандат за отпочнување на првата меѓувладина конференција меѓу Северна Македонија и ЕУ. „Со нетрпение очекуваме да се отворат пристапните преговори со Северна Македонија. Северна Македонија припаѓа во ЕУ“, напиша Вархеји на Твитер. […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-Народна партија ја поздрави денешната одлука на македонското Собрание

  ВМРО-Народна партија ја поздравува денешната одлука на македонското Собрание и можеме слободно да кажеме дека сме на чекор од исполнување на вековниот сон, а тоа е целосна интеграција на Македонија во ЕУ. Денешната одлука е параф на нашата заложба за европската иднина на Северна Македонија која низ години, децении, векови мораше да минува низ […]

Вести Изјави Став Ударни вести

Мицкоски: Ништо не е готово, заедно ќе победиме

  Ништо не е готово, заедно ќе победиме, пратениците се обврзуваат со нотарски изјави дека нема да поминат уставни измени, и борба за промена на преговарачката рамка, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска пред Собранието.   Тие мислат дека го завршија предавството, но треба да знаат дека заедно со народот ќе победиме во оваа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

САД ја поздравуваат одлуката на Собранието на РС Македонија

  Соединетите Држави ја поздравуваат одлуката на Парламентот на Северна Македонија да ги преземе следните чекори кон пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ, се вели во соопштението на Стејт депарментот. -Ги препознаваме тешките компромиси предвидени во овој компромис, кој го признава и почитува културниот идентитет на Северна Македонија и македонскиот јазик. Оваа одлука доаѓа во […]

Вести Македонија Ударни вести

Павле Трајанов не гласаше за францускиот предлог

  На денешната седница на Македонскиот Парламент, на која се расправаше за Францускиот предлот (Преговарачка рамка), Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, НЕ гласаше за заклучоците предложени од СДСМ и ДУИ. Од говорницата порача да се гласа за заклучоците што тој ги предложи, со кои се задолжува Владата да се заложи во Преговарачката […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Честитки до пратениците кои гласаа за европска иднина

  Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност и честитки до пратениците кои денеска во Собранието гласаа за европска иднина на Северна Македонија.   „Нема поголем патриотизам од поддршката за просперитет на земјата и од одлуки кои се од највисок интерес за државата и граѓаните. Конечно македонскиот јазик ќе ечи секаде низ Европа. Вака се сака државата, со […]