Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Собранието со 68 гласови „За“ ги изгласа прeдложените заклучоци за францускиот предлог

  Со 68 гласови „За“ Собранието ги усвои предложените заклучоци со кој се задолжува Владата да го продолжи процесот за прием во ЕУ, а пратениците од власта со знамињата на Македонија и на ЕУ,  станаа и со аплауз го поздравија овој потег.     Пратениците од опозицијата не присуствуваа во собраниската сала за време на […]

Вести Македонија Став

ЦО на ЛДП одлучи да гласаат за францускиот предлог

  Либерално демократската партија на седница на Централен Одбор, во врска со информацијата за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од страна на претседателството на Франција со советот на Европска Унија, на 30 јуни 2022 година, ги усвои следните заклучоци:   ЛДП, поаѓајќи од стратешките […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски до Фон Дер Лејен: Слики од убиствата во Ваташа и депортацијата на Евреите од бугарскиот фашистички окупатор

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен. По средбата тој одржа прес-конференција.     “-Слушнавме дека практично ако помине ова кое што го промовира Владата на СДСМ и ДУИ ќе имаме одржување на меѓувладина конференција, дилемата која што ја има ВМРО-ДПМНЕ, македонската јавност и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Фон дер Лајен: Македонскиот јазик е вашиот јазик, предлогот го почитува вашиот национален идентитет

  Вашата држава е на пат да станете членка на ЕУ, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во денешното обраќање во македонското Собрание. „И сега, конечно, би можеле да бидете на прагот на еден одлучувачки чекор напред. Овде сум оти верувам дека ова е моментот да продолжите напред кон нашата заедничка иднина […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски ќе се обрати на расправата за Информацијата за предлог преговарачката рамка

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска ќе се обрати на 81-та седница на Собранието на која ќе се расправа за Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори со Европската Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција со Советот на Европската Унија. – За одлуката во Собранието, очекувам плодна и суштинска […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Македонци со македонски јазик во ЕУ, Собранието да го продолжи европскиот пат

  Последниот европски предлог обезбедува почеток на преговорите со ЕУ и чиста формулација, односно македонскиот јазик во Унијата. Македонски јазик без фусности, без додавки ќе стане еден од официјалните јазици на Унијата а на македонски јазик ќе биде преведено и законодавството на ЕУ. Македонци кои говорат македонски јазик во ЕУ. Тоа значи затворање на сите […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ: ДОМ не го поддржува “францускиот предлог”

  Централниот одбор на Зелената партија ДОМ, донесе одлука дека нема да го поддржи т.н. француски предлог за започнување преговори со ЕУ. ДОМ останува доследен на ставот дека билатералните прашања, особено оние кои се однесуваат на идентитетски, историски и образовни теми не треба да бидат дел од преговарачкиот процес. Исто така,  ДОМ останува доследен на […]

Вести Македонија Ударни вести

Францускиот предлог денеска во Собранието – дер Лајен ќе се обрати пред пратениците

  Пред пратениците во Собранието денеска ќе се најде францускиот предлог, а претходно на пленарна седница обраќање ќе има претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Претседателката на ЕК, Фон дер Лајен ќе се обрати пред Собранието, во рамки на 80-тата пленарна седница, на која како што е најавено се поканети и претставници на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Чист македонски јазик, директно во преговарачката рамка

  “Македонскиот јазик е чист во европскиот предлог, чист. Нема никакви фусноти, дополнувања, астерикси итн. Чист македонски јазик, директно во преговарачката рамка. Унилатералните изјави, се забелешки со кои бугарската страна изјавува нешто и ние изјавуваме нешто друго. И тука се затвора таа приказна. Правно-формално, тие едностраните изјави немаат никакво влијание врз процесот. Со таа унилатерална […]

Вести Македонија Ударни вести

Францускиот предлог утре пред пратениците, ќе се обрати и Урсула фон дер Лајен

  Францускиот предлог утре ќе се најде пред пратениците во Собранието, а седницата е закажана откако Владата до Парламентот испрати дел од документите поврзани со предлогот. Претседателот на Собранието Талат Џафери за истиот ден, половина час пред почетокот на оваа седница, закажа уште една на која обраќање ќе има претседателката на Европската комисија Урсула фон […]