Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвиненија за инцидентите за време на протестите во Скопје

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведената претходна постапка, денеска до надлежниот суд поднесе обвинителни предлози против вкупно 12 лица, од кои 9 се обвинети за кривично дело – Учество во толпа што ќе изврши кривично дело од член 385 став 1 од Кривичниот законик, а три лица се гонат за  – Предизвикување општа опасност […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопјани осомничени дека вршеле изнуда со мачета

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Изнуда од член 258 став 2 од Кривичниот законик. Со употреба на сила и сериозна закана со опасно орудие – мачета и на особено насилен начин, тие присилиле […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Родители си ја продале ќерката на Белгиец – приведени три лица

  Предметен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Министерството за внатрешни работи, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица. Со преземените дејствија постои основано сомнение дека обвинетите сториле кривично дело – „Трговија со дете“ по чл. 418-г од Кривичниот законик. ​Во […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за бесправно градење во Центар

  Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно физичко и едно правно лице, кои се товарат дека сториле кривично дело – Бесправно градење од член 244 – а од Кривичниот законик. Обвинетиот, како одговорно лице – управител во правното лице, почнувајќи од 2018 година, без правосилно одобрение за градење издадено од надлежен орган, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Осомничено лице за загрозување на сигурноста на британската амбасадорка во Скопје

  Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 55-годишен жител на селото Мешеишта, општина Дебрца, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 14 април, се јавил на официјалниот телефонски број на Амбасадата на Велика […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Чекаме насоки од ОЈО за постапување и расчистување кај “Треска”

  Општина Центар во текот на вчерашниот ден достави барање и мислење до Основното јавно обвинителство, во делот на тоа што да се чисти на плацот на поранешната фабрика „Треска“, дали да се отстрануваат објектите и на кој начин треба тоа да се направи. Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на утринската емисија на МРТ […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јавното обвинителство со истрага против висок владин функционер

  Предметен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца хрватски државјани и еден државјанин на РСМ. Според опишаните дејствија во наредбата, постои основано сомнение дека првоосомничениот – висок функционер во Владата на РСМ во својство на службено лице, сторил кривично […]

Вести Македонија Ударни вести

Обвинение за поттикнување убиство на три лица во Куманово

  Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен акт против 57 – годишен кумановец за сторено кривично дело Убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 4 во врска со член 23 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека  со умисла поттикнувал двајца оштетени да лишат од живот три лица. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Спој од кабел на дефибрилатор е причината за пожарот во тетовската модуларна болница

    Во Основното јавно обвинителство Тетово доставен е Извештајот од извршено вештачење на траги од пожарот во Модуларната ковид болница во Тетово, изработен од Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при Министерството за внатрешни работи. Согласно издадената Наредба од Основното јавно обвинителство Тетово, вештачењето утврдува постоење траги од електрична куса врска на доставениот материјал […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО прибира документација околу исправноста на Модуларната болница во Тетово

  Основното јавно обвинителство Тетово продолжува со континуирано преземање дејствија за расчистување на трагичниот настан во Модуларната Ковид болница, кога 14 лица го загубија животот во пожар. Покрај досега издадените мерки и писмени наредби за вештачења, донесена е писмена наредба до Министерството за здравство на Република Северна Македонија, за предавање на целокупната документација по однос […]