Вести Свет Ударни вести

УНИЦЕФ: Уште 4 милиони деца втурнати во сиромаштија

  Војната во Украина и зголемувањето на трошоците на живот како резултат на тоа, турна уште четири милиони деца во сиромаштија во Источна Европа и Централна Азија во последните месеци, се предупредува во студија на УНИЦЕФ. Во тие региони, „војната во Украина и зголемената инфлација турна уште четири милиони деца во сиромаштија, што претставува зголемување […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи зараза со морбили

  Министерот за здравство, Беким Сали, на денешната заедичка прес-конференција со со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани и стручното техничко лице на СЗО за имунизација, Горан Кочински ги презентираше најновите податоци за опфатот со редовните вакцини за деца, нагласувајќи дека навремената заштита е клучна, особено за новороденчињата и децата од предучилишна возраст. Информираше дека иако […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски и УНИЦЕФ ја отпочнуваат иницијативата „Преосмисли ја иднината“

  Претседателот Стево Пендаровски и Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ), денеска го најавија почетокот на новата заедничка иницијатива „Преосмисли ја иднината“, чија цел е на децата и на младите да им се даде простор да се вклучат во дефинирањето на визијата за иднината што ја сакаат за себе и за идните генерации.   […]

Вести Изјави Македонија

Заев: Планираме да го намалиме бројот на предмети во училиштата (ВИДЕО)

Учениците во Македонија имаат премногу предмети, а имаат лоши знаење, во образовниот систем досега многу се експериментираше, а најмногу штета претрпеа децата, учениците и студентите. На Македонија и е потребен образовен систем кој во иднина само ќе се надоградува, а не постојано да се менува. Ова се дел од пораките кои ги испрати премиерот Зоран […]