Вести Македонија Ударни вести

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски. До Централната изборна комисија, Деспотовски ја достави и неговата програма „Концепт 28“ во која според Деспотовски фокус се луѓето. Основната цел е обезбедување на повисок квалитет на живот за сите наши сограѓани, а програмата „Концепт 28“ нуди поинаков пристап во креирањето […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

И Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Освен Ковачевски и поранешната потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на партијата. -“Ги предадов сите документи за самокандидирање за претседател на СДСМ. Очекувам во следниот период, согласно роковникот, да се утврдат кандидатите, со што би почнале активностите за претставување на кандидатите пред членовите, активистите и симпатизерите на СДСМ, изјави Ременски пред […]

Вести Изјави Македонија

ДОМ: Јаневски кандидат за градоначалник на ДОМ и ЛДП за општината Ѓорче Петров

  Граѓанското движење на ДОМ и ЛДП, во паркот во општината Ѓорче Петров го претстави кандидатот за градоначалник д-р Љупчо Јаневски. “Целта на граѓанското движење е општините да ги направиме вистински дом на сите луѓе. Нашата визија е за оддежлив зелен развој на секоја општина, ставајки крај на бетонизирањето на јавниот простор. На сите нас […]

Вести Македонија

БГНЕС: Димовски најверојатен кандидат за наследник на Груевски

Само три дена откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ објави дека има намера да се повлече од лидерската позиција во партијата, стана јасно дека ќе се одржи вонреден конгрес на 23 декември. Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, името на Илија Димовски најчесто се споменува како можен наследник на Груевски, пишува БГНЕС. Димовски е меѓу најдоверливите лица во Извршниот комитет […]