Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Недолично и срамно е укинувањето на државната награда „23 Октомври“

“Недолично и срамно е Министерството за култура за својата неодговорност и непочитување на законските прописи вината да ја префрлува на политичка партија. ВМРО – ДПМНЕ нема апсолутно никаква допирна точка со државната награда „23 ктомври“, за сите државни награди се одговорни Владата и министерствата. Министерството за култура имаше можност од 30 мај до август 2017 […]

Вести Изјави Македонија

Дехари: Подобро е да бидеме противник на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Општина Кичево, Фатмир Дехари, денеска на средбата со евроамбасадорот Самуел Жбогар рече дека подобро е ДУИ да биде противник на ВМРО-ДПМНЕ, објави Фокус. На прашањето на Жбогар, дали е подобро ВМРО-ДПМНЕ да коалицира со ДУИ или да му биде противник, Дехари рекол дека подобро би ја избрал за опонент, затоа што тоа би […]