Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Нови условувања нема да има, време е за државнички одлуки

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски во интервју за МИА зборува за неопходноста од освојување на уставните измени. Посочува дека нови условувања за Северна Македонија по исполнувањето на договореното нема да има. Вакви пораки до нашата земја стигнаа и од меѓународната заедница, кои прецизно и отворено кажаа дека по уставните измени нема нови барања надвор […]

Вести Македонија Ударни вести

Вработените во МИА денеска на предупредувачки протест

  – Вработените во Мeдиумската информативна агенција (МИА) денеска  излегуваат на предупредувачки протест со барање за зголемување на платите, информираат од МИА. Предупредувачкиот протест ќе се одржи пред просториите на АД МИА со почеток во 11 часот, во траење од половина час, за време на паузата. Протестот се организира со поддршка на Самостојниот синдикат на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ и ССНМ: Со скратен буџет МИА не може да функционира соодветно

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска (27.12.2022) на прес-конференција реагираа на одлуката да се укинат дописништвата на Медиумската информативна агенција (МИА) од Вашингтон, Брисел и Атина, но и на најавите за значително намалувањето на буџетот на оваа медиумска куќа со што се загрозува нејзината […]

Вести Изјави Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Мицотакис: Мојата критика за Преспанскиот договор е за националноста и јазикот, не за името

  “Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема грешка”, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Антена“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мицотакис објаснува дека „овие грешки не можат да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Односите меѓу Северна Македонија и Грција влегуваат во нормален тек

  Во интервјуто за МИА, дадено во Атина, по завршување на официјалната посета на Хеленската Република, претседателот Стево Пендаровски зборуваше за билатералните односи меѓу Северна Македонија и Грција, за имплементација на Договорот од Преспа, како и за ЕУ перспективите на нашата земја. Претседателе, паралелно со Вашата посета во Грција се одржува и Самитот ЕУ- Западен […]

Вести Македонија Ударни вести

ОСТРА ОСУДА ЗА НАПАДОТ ВРЗ НОВИНАРСКАТА ЕКИПА НА МИА

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осудува денешниот напад врз екипа на Медиумската информативна агенција (МИА) која професионално известуваше за протестот поврзан за случајот ,,Монструм”. Според кажувањата на колегите од МИА имало обид да им се одземе опремата и турканици, при што снимателот бил турнат а неговата опрема оштетена. Ваквиот однос кон новинарите […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажна дојава за бомба го евакуираше „Сити мол“

Лажна била дојавата за бомба, поради која денеска неколку часа беше затворен трговскиот центар „Скопје сити мол“. Од Министерството за внатрешни работи за МИА потврдија дека дојавата била лажна, но оти се уште се трага по лицето кое пријавило дека има бомба во трговскиот центар. Поладнево беше извршена евакуација во Трговскиот центар „Скопје сити мол“ […]

Вести Изјави Македонија

Пендаровски за грчка ТВ Алфа: Исходот од Брисел беше шок за сите

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“. Тој додава дека на лидерската средба одржана во неделата, сите партии, без разлика дали се од власта или опозицијата биле со исти чувства и став – „Испорачавме […]

Вести Изјави

Фуере: Разочарувачки е што сегашната Влада ги повторува ужасните грешки на претходната за администрацијата

Морам да кажам дека е разочарувачки да се види дека во случаи како реформата на јавната администрација, сегашната Влада се чини дека ги повторува ужасните грешки на претходната влада, вели поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере во интервју за МИА. – Сегашната влада започна со голема порака на промена и промоција на инклузивен […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Димитров-Коѕијас во Солун

Во Солун во тек е средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, јави известувачот на МИА. Средбата се одржува на маргините на квадрилатералниот состанок, на кој покрај Димитров и Коѕијас, учествуваат и министрите за надворешни работи и на Бугарија и Албанија. Во македонската делегација се во […]