Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски по инцидентот кај плоштадот Скендерберг: Ова е човекот кој требаше да ме убие

  На денешниот протест против францускиот предлог, се случи инцидент кај плоштадот Скендербег. Група составена од неколку лица почна да гаѓа со камења кон демонстрантите, додека тие мирно протестираа и пееја македонски песни, веејќи македонски знамиња. Полицијата ги растера насилниците. На својата официјална ФБ страна, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски напиша:     “Ова е […]

Вести Свет Ударни вести

За Лавров трета светска војна е “реална опасност”

  Руските сили продолжуваат со воената агресија на територијата на Украина. Три напади врз јужниот град Запорожје се регистрирани утрово, а претходно украинските власти соопштија дека Русија довела многубројна опрема и војници на првите борбени линии за да изврши напад на последниот поголем град на југот на Украина кој е под контрола на украинските власти, јавува […]

Вести Свет Ударни вести

Ракетен напад врз железничка станица во Украина, над 30 мртви

  Над 30 луѓе се убиени а стотина ранети при руски ракетен напад на железничка станица во источна Украина, пренесува РСЕ. Во меѓувреме денеска во Киев пристигнаа тројца високи европски функционери за да ја изразат поддршката на ЕУ за Украина во услови на неиспровоцирана инвазија на Русија. Украинската државна железничка компанија соопшти дека две руски […]

Вести Свет Ударни вести

Украина скептична за руската „добра волја“ да ги намали нападите на Кијив и Чернихив

  Иако Русија вчера увери дека „драстично ќе ги намали“ воените операции во две клучни области на Украина, „за да ја зголеми меѓусебната доверба“ во мировните преговори, изгледа дека во Украина има значителен скептицизам кон тоа, јавува Би-Би-Си. Одлуката да се намали обемот на операциите околу главниот град Кијив и северниот град Чернихив е првиот знак […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Над 2.500 жители на Мариупол загинаа во нападите – Почина и трудницата чија фотографија го обиколи светот

  Повеќе од 2.500 жители на црноморскиот пристанишен град Мариупол се убиени од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, изјави претседателскиот советник Олексиј Арестович.  Арестович изјави дека се повикува на бројки од градската управа на Мариупол и ги обвини руските сили дека вчера спречиле хуманитарната помош да стигне до опколениот град. Русија […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Руската армија го гранатираше Харков

Руската армија жестоко го гранатираше вториот по големина град во Украина, Харков.   🔥 Rus ordusu, Harkov'da belediye binasını havaya uçurdu! Patlama anı saniye saniye kameraya yansıdı#Ukraina #UkraineUnderAttack #Russia #Ukraina #UkraineRussie #kiev #harkiv #Harkov pic.twitter.com/Aa52vEXOi7 — Erhan Akbaş (@akbaserhan) March 1, 2022 Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, утринава соопшти дека […]

Фото: Министерството за внатрешни работи на Украина
Вести Свет Топ теми Ударни вести

Русија ги нападна складиштата за нафта и гас во Украина

  Руските сили ги нападнаа складиштата за нафта и гас во Украина, предизвикувајќи огромни експлозии, изјавија официјални лица во неделата, додека западните сојузници подготвуват нови санкции, вклучително и протерување на клучните руски банки од главниот глобален платен систем, пренесе Ројтерс. Запален е нафтениот терминал во Василков, југозападно од Киев, рече градоначалникот на градот. Објави на […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Го осудувам чинот на отворена воена агресија од Русија врз Украина

  Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски на социјалните мрежи го осуди чинот на отворената воена агресија на Руската Федерација на Украина. „Го осудувам чинот на отворена воена агресија од страна на Русија врз Украина. Војната е најлошиот начин за решавање на недоразбирањата, а агресијата врз Украина е закана и за европскиот и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Силна осуда за воените дејствија на Русија над Украина

  Претседателот Стево Пендаровски по повод инвазијата на Украина од страна на Русија, во име на македонските граѓани изрази солидарност со украинскиот народ.: „Изразувам силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина, што неизбежно ќе водат кон ненадоместлива загуба на човечки животи и материјална штета. Инвазијата на Украина од страна на Русија […]

Вести Македонија Ударни вести

Лекарска комора со осуда за нападот на лекар во Охрид

  Лекарската комора најостро реагира и го осудува инцидентот во кој пациент физички нападна лекар на работното место во Општата болница во Охрид. Искажуваме поддршка за нападнатната колешка и благодараност до оние кои реагирале здраворазумно и спречиле поголем инцидент, се наведува во денешното соопштение на Лекарската комора. Во услови на пандемија која трае веќе речиси […]