Вести Изјави Македонија Ударни вести

Приватните превозници со блокада до исплата на долгот кон нив

  Координативното тело на приватните превозници донесе одлука со која утре, со почеток во 6 часот ќе бидат блокирани Илинденска, од семафорите после Влада до МИ-ДА. Блокирањето ќе биде со паркирање на 200 автобуси и тоа само на десните ленти. Според Ленин Јовановски, бидејќи не е постигнат договор со градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Данела Арсовска: Мицкоски од тендер матрицата нема да излезе никогаш!

  Има една песна од Игор Џамбазов ,,Каква е оваа ситуација”. Се искаравте за милионски провизии, се скаравте кој да ги земе провизиите! Која е оваа фарса и иронија, каква е ова перверзија која ја креирате во јавноста. Ова на денешните советнички прашања во Град Скопје го истакна советникот Гордан Шутаров од редовите на СДСМ, […]

Вести Македонија Ударни вести

С.Македонија има поддршка од европските партнери за старт на преговорите

  На денешната прес-конференција, на медиумскиот интерес дали предлогот на францускиот претседател Макрон за паралелна европска заедница ќе влијае врз македонско бугарскиот спор, портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, информираа дека овој предлог Владата го гледа како можност за обединување на земјите кои не успеале да влезат во блокот со оглед на новонастанатата […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Името “Ванчо Михајлов“ е провокација, важно беше да не паднеме во замката

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола информираше дека смета дека името е провокација, но и дека претставува алиби за главниот наратив на Бугарија дека Македонија не дозволува човекови права на етнички заедници.     -Првично потпретседателката на Бугарија Јотова побара […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Немам целосна доверба во министерот Османи – бара решение со Бугарија по секоја цена

  Никола Димитров денеска на прес-конференција изјави дека во последната година водел внатрешни битки, дека добивал понуди да биде Амбасадор најпрво во САД, а потоа на било кое друго место, за да го нема во земјава и да не ги застапува своите ставови околу спорот со Бугарија. Димитров рече дека нема доверба во министерот за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сијарто: ЕУ повторно го остави Западниот Балкан „на суво“

    Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска му беше домаќин на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој е во еднодневна работна посета на нашата земја.         Двајцата министри разговараа за развојот на на повеќесекторската соработка меѓу двете земји, а особен акцент беше ставен на актуелностите […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев – Урсула фон дер Лајен: ЕУ да го забрза процесот на проширување

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен којашто е во еднодневна работна посета на нашата земја.   Премиерот Заев ја пречека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, придружувана од шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија амбасадорот […]

Вести Изјави Македонија

Царовска: Нема зголемување на старосната граница за пензионирање, пензиите се стабилни и безбедни

Зголемување на старосната граница нема да има,  а пензиите се стабилни и безбедни, рече денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Царовска на прес-конференција во Владата информира за сработеното во изминатите 11 месеци. Рече дека вкупно 4.535 стечајци добија позитивни решенија, а околу 90.000 граѓани повисока плата, обезбедени се средства за 138 нови […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Манчевски: Административците да пријават секаков вид изборен притисок

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски ги повикува сите вработени во јавната администрација да реагираат и да пријават било каков притисок поврзан со Локалните избори и ветува дека Министерството веднаш ќе ги провери пријавите. – До сега до Министерството не пристигнала ниту една пријава, но рано е да се кажа дали ќе има […]