Вести Македонија Ударни вести

Лога во КПУ Идризово: Мизерни и супстандардни услови, потребна е итна амнестија

  Министерот за правда Кренар Лога заедно со претседателот на Анкетната комисија за заштита на човековите слободи и права, Халил Снопче, членот на комисијата Драгица Ѓавочанова , дирекоторот на УИС Јовица Стојановиќ, директорот на КПУ ,,Идризово” Зоран Јовановски и заменик директорот Феми Јонузи, извршија увид и одблиску се запознаа со состојбата, условите во затворот , […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Осум години затвор за Рашковски за случајот „Софтвери“

  Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е осуден на затворска казна од 8 години за случајот „Софтвери“, а за виновни се прогласени и останатите шест обвинети чии затворски казни се движат од 3 до 5,5  години затвор   Драги Рашковски – осум години затвор Ивица Димитровски – пет годни затвор Игор Христов – пет години […]

Вести Македонија Ударни вести

Лога: Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права како мажите

  Министерот за правда Кренар Лога ги потпиша измените на Правилникот за распоредување, класификација и разместување на осудените лица во Казнено-поправните установи. Со измените, жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите. Предвидено е доколку осудено лице од женски пол, кое е осудено на казна затвор до три […]

Вести Македонија Ударни вести

Казни од по 18 години затвор за убијците на ракометарот Тот

  Судечкиот совет при Основниот кривичен суд Скопје денеска ги огласи за виновни обвинетите во случајот со убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот. На обвинетите Анџело Ѓорѓиевски и Клементина Левковска им беше изречена казна затвор од по 18 години, додека, на обвинетиот Андреј Костовски казна од 16 години затвор, за сторено кривично дело – убиство. […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресуда за “ТНТ”: За Груевски 9 години, а за Јанакиески 3 години затвор

  Никола Груевски, Миле Јанакиески, Тони Трајковски и Елисавета Најдовска се прогласени за виновни во судскиот процес ТНТ, пренесува Телма. Во периодот од 1-ви април 2012 до крајот на истата година, тогашниот претседател на Владата, Груевски заедно со министерот за транспорт Јанакиески, одлучиле да му се одмаздат на Фијат Цановски, заради неговата одлука да ја […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Судската пресуда е донесена: По четири години затвор за обвинетите за “Јавна соба”

  Основниот кривичен суд Скопје денеска изрече затворски казни од по четири години на Дарко Костовски креаторот и Михаил Паневски администраторот на групата „Јавна соба” на социјалната мрежа Телеграм. Тие се обвинети за производство и дистрибуција на детска порнографија. Според обвинението, во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата обвинети, како основач и модератор […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Затворски казни за Трајко Вељаноски, Миле Јанакиевски и Ристовски за крвавиот четврток

  Шест и пол години затвор е казната која е изречена на процесот против организаторите за упадот и насилствата во Собранието од 27 април познато како „Крвавиот четврток“, а му беше изречена на екс спикерот Трајко Вељаноски. Обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски добија по шест години и три месеци затовр, додека екс шефот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Катица Јанева и Боки 13 ќе бидат пренесени во затвор

  Апелациониот суд – Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави пресуда, со која жалбите на обвинетите и на Јавниот обвинител во предметот на овој суд, во јавноста познат како „Рекет“ се одбиваат како неосновани и првостепената пресуда се потврдува во целост.   По комплетирање на списите, предметот ќе биде доставена до судија за извршување […]

Вести Македонија Ударни вести

Сашо Мијалков осуден на 12 години затвор,Гордана Јанкуловска на 4 години

Основниот Кривичен суд Скопје денес ги прогласи за виновни сите обвинети во случајот „Таргет-Тврдина“ за сите поднесени кривични дела. Притоа изрече казна од  12 години затвор за екс директорот на УБК, Сашо Мијалков и  4  години затвор за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.  За Горан Грујевски судот досуди затвор од вкупно  15 години, […]

Вести Македонија

За помалку од 24 часа приведени четворица криминалци барани со потерници за 41 година затвор

  Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка- Отсек за потраги со асистенција на Единицата за специјални задачи за помалку од 24 часа приведоа четворица криминалци барани со потерници за издржување затворска казна во траење од 41 година. На 15.12.2020 во 03 часот, постапувајќи по Оперативната акција „Бегалец“ полициски службеници од СМПС-Отсек за потрага […]