Вести Свет

ИТАЛИЈА ПОВТОРНО ЈА ТРЕСАТ НИЗА ЗЕМЈОТРЕСИ

Сподели:

14068067_1154189534627732_9091489581782362709_n

Низа нови земјотреси го погодија централниот дел на Италија во текот на ноќта, од кои најсилниот бил со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала.

Според податоците на американскиот Геолошки завод, најсилниот земјотрес во текот на ноќта се почувствувал во 04.50 часот.

Многу лица кои после разорниот земјотрес во средата останаа без своите домови, ноќта ја поминаа во шатори, додека доброволци се грижат да им обезбедат основни продукти.

Во земјотресот во средата загинаа најмалку 281 лица, додека 387 лица се повредени.
Најмногу жртви, 221, имаше во градот Аматриче кој речиси целосно е уништен.

Сподели: