Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Првпат во македонското здравство еден донор спаси 4 животи

  Првпат во историјата на македонското здравство, утрово од еден дарител беа експлантирани четири органи во еден акт.   Благодарение на хуманоста на едно семејство, нивната љубов, добрина и емпатија која ја носат во себе, рано утрово ново срце почна да чука во градите на 40 годишен пациент од Скопје.         Нова […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор

  Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива, информираат од Министерство за здравство.  На Клиниката за урологија, во раните утрински часови заврши втората од двете трансплантации на бубрег, откако во саботата доцна во ноќта семејството на младо момче со мозочна смрт даде согласност за донирање на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

На Клиниката за ортопедија за една недела направени 3 трансплантации на коскени ткива

  На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ, минатата недела успешно се направени три имплантации на коскени ткива од починат донор кај пациенти со различни заболувања. Кај 16 годишна девојка со повреда здобиена при спортски натпревар, д-р Алан Андоновски направи успешна реконструкција на предниот вкрстен лигамент со лигамент од починат донор.          Кај 49-годишен пациент […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

На ТОАРИЛУЦ за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор

  На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со сериозна повреда на десното колено, доби мекоткивен графт експлантиран од починат донор. Операцијата која траеше неколку часа на Клиниката за Ортопедија  ја изведе ортопедскиот хирург д-р Алан Андоновски заедно со неговиот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Извршена е уште една успешна трансплатација на срце и на бубрези

  Вчера во претпладневните часови едно храбро семејството одлучи да ги донира органите од својот близок кај кој беше потврдена мозочна смрт. По направените подготовки и координацијата помеѓу тимовите од интерните и хируршки клиники, доцна во ноќта започа експлантацијата, а веднаш потоа и трансплантацијата, најпрво на срцето, а утрово и на двата бубрега.   Еден […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Тимот на д-р Јовев почнува со шеста трансплантација од починат донор

  Денеска во раните утрински часови започнаа координативни состаноци за подготовка за отпочнување на шестата по ред трансплантација од починат донор.   Во текот на вчерашниот ден болничките координатори од КАРИЛ, дијагностицираа млада пациентка со мозочна смрт и по долги разговори со семејството одлучија да ги донираат органите.   Благодарение на нивната хуманост денес еден […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во тек се две трансплантации на бубрези од починат донор

  На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќни часови, соопштија од Министерството за здравство.   Благодарение на хуманоста на семејството на донорот и нивната одлука да се донираат органите, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот.   […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Извршена четвртата транплантација на срце донирано од 44 годишна пациентка

  Медицинските тимови од Клиниката за урологија и Клиниката за кардиохирургија, во 23 часот ја започнаа експлантацијата на бубрези и срце, од 44 годишна пациентка која попладнево е дијагностицирана со мозочна смрт. Тројца пациенти ќе ги примат органите. Постапката за трансплантација на срцето и бубрезите започна после полноќ, по што ќе следи експлантацијата на коскени […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче оствари средба со семејството Василковски кои донираа органи од нивната ќерка

  Министерот Филипче утрово се сретна со семејството на 40 годишната Јасмина, жената донор на срце и бубрези, која спаси три човечки животи.     “-Немам зборови со кои може да ја опишам големината и човечноста на семејството Василковски кои во саботата во моменти на најголема болка, одлучи да ги донира нејзините органи”, изјави министерот. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце!

  Во 3 часот и 33 минути утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце! – објави министерот за здравство, Венко Филипче   Ова е втора извршена трансплантација на срце во историјата на државата, на Клиниката за кардиохирургија.         Честитки до сите колеги и благодарност до целиот тим кој во текот на […]