Вести Македонија Ударни вести

Владата најостро ги демантира тенденциозните невистини за наводно отстапување од протоколот за изведување химни

  Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира и го отфрла како дезинформација објавеното на повеќе медиуми и портали за наводно намерно изоставање на одредени делови односно стихови од химната на Северна Македонија за време на официјалниот пречек на претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков. Воениот оркестар на Армијата на Република Северна […]

Вести Македонија Музика и Филм Спорт Ударни вести

„Одиме на Европско“ – навивачка химна на македонската фудбалска репрезентација

  Денеска официјално е претставен и видео записот за навивачката химна посветена на македонската фудбалска репрезентација. Музиката и текстот се на Саше Љолес и Петар Младеновски, аранжманот на Петар Младеновски, Саше Љолес, Никола Бочваров, Танче Гроздановски и Слободан Хаџи-Илиев.