Вести Македонија Став Ударни вести

Граѓанските организации остро ја осудуваат пресудата против ИРЛ

  Граѓанските организации остро ја осудуваат пресудата против ИРЛ за клевета и бараат да се утврди одговорност за донесувањето на истата “Граѓанските организации, потписнички на ова барање остро реагираат на пресудата во предметот против Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) за клевета со која се загрозува слободата на здружување и слободата на изразување. Со ова се повредуваат […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Пендаровски Судиите да ја почитуваат слободата на изразување

  Слободата на медиумите е директно поврзана со степенот на демократијата во едно општество и со заштитата на јавниот интерес, излезе со став претседателот Стево Пендаровски.   “Новинарството е слободна професија и како таква е потребно да подлежи на принципот на саморегулација од страна на медиумските тела и организации.   Јавноста има право да биде […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Објавена срамната пресуда против ИРЛ

  За судијката Јованка Спировска Панева новинарите во ИРЛ не се новинари и може да се соочат со забрана за работа.   „ИРЛ не е медиум и може да се соочи со забрана за работа“, ова се парафразирани цитати во дел од писменото образложение на пресудата на судијката Јованка Спировска Панева, која одлучуваше во случајот „Фероинвест […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

“Убиство во тетово” – Истражувачки документарец на ИРЛ

  Истражувањето „Убиство во Тетово“ е истрага за една од најголемите несреќи во историјата на државата со масовен број жртви. Репортерите на ИРЛ повеќе од 7 месеци работеа во Скопје и во Тетово и ги собираа и ги анализираа податоците и документите добиени за овој случај.  Во пожарот на 8 септември 2021 година загинаа 14 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО со реакција за документарецот на ИРЛ насловен „Убиство во Тетово“

  Јавното обвинителство и тимот од јавни обвинители кои работеа на предметот поврзан со пожарот во тетовската модуларна болница, ги отфрлаат наводите во емисијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) кои се однесуваат на текот на истрагата за овој случај. Со очигледна цел за неоснована дискредитација и без никаков реален интерес да се презентира вистината, во […]

Вести Македонија Ударни вести

Нов истражувачки документарен филм на ИРЛ за пожарот во модуларната болница во Тетово

    Истражувачка репортерска лабораторија на 13 август, вo недела, ќе го објави истражувачкиот документарен филм „Убиство во Тетово“ за пожарот во модуларната болница во Тетово, во кој живи изгореа 14 лица. Документарецот ќе се емитува на првиот канал на Македонската радио-телевизија и на јутјуб-каналот на ИРЛ, со почеток во 20:15 часот. Истражувањето „Убиство во […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски за ИРЛ: Со новите владини одлуки очекуваме намалување на цените на основните производи

  Премиерот Димитар Ковачевски, во емисијата „Разговор во редакција“ истакна дека со најновите одлуки на Владата им се овозможува на компаниите што произведуваат основни прехранбени производи, основните и средни јавни училишта, јавните претпријатија за водоснабдување и одведување на отпадни води, да склучат договор со ЕСМ – Продажба и да имаат поевтина струја. Со овие мерки […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ вo рок од 2 дена да достави информација за случувањата во „Жан Митрев“

  Владата на денешната 61-ва седница одржана онлајн, преку видео конференциска врска, го задолжи Министерството за здравство да ги разгледа детално информациите поврзани со објавената сторија на „Истражувачка репортерска лабораторија“, емитувана на програмата на Националната радио телевизија на 17 јули 2022 година, а во врска со Клиничката болница „Жан Митрев“, Скопје. Заради големиот број реакции […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Реакција од ПЗУ Жан Митрев: Згрозени сме од говорот на омраза и креирање лажна слика за нашата институција

  По објавата на истражувачката сторија на тимот на ИРЛ, со соопштение се обратија од Клиниката „Жан Митрев“. Клиниката „Жан Митрев“ е згрозена од реакциите на јавноста.  За истражувачката документарна сторија на ИРЛ, посочуваат дека е „фабрикувана информација за креирање на лажна слика“. За нив, документарецот „Нечиста крв“ е неоснован напад на институцијата. “Навистина сме […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови пријави до ИРЛ од граѓани по објавата на „Нечиста крв“ (ВИДЕО)

  Документарецот насловен „Нечиста крв“, објавен од страна на ИРЛ (Investigative Reporting Lab) и МРТВ крена голема „прашина“ во јавноста. Се работи за документарец во кој се претставени судбини на семејства кои во екот на ковид пандемијата се лекувале во една од најголемите приватни клиники во Македонија. Според документарецот на ИРЛ, во Македонија се правеле […]