Вести

МП: ВМРО-ДПМНЕ не соработува во подготовката на новиот Изборен законик

  И покрај испратениот допис до ВМРО-ДПМНЕ да предложат свој претставник во работната група за подготовка на нов Изборен законик, како и поканата претседателот на работната група да биде нивен предлог, досега до Министерството за правда нема пристигнато никаков одговор, ниту позитивен ниту негативен. За ова се известени сите меѓународни фактори и организации, информираат од […]

Вести Македонија Ударни вести

Лога ги повика сите политички партии со консензус да донесат нов Изборен законик

  Министерот за правда Кренар Лога, ги повика сите политички партии со консензус да го донесат новиот Изборен Законик.     Во своето обраќање на конференцијата „Изборните реформи во Северна Македонија“, што ја организираше Националниот демократски институт, министерот Лога рече дека негова иницијатива е политичките партии да седнат на иста маса со цел да се […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерството за правда ќе иницира подготовка на нов Изборен законик

  Во текот на оваа недела, вклучувајќи ја и идната недела Министерството за правда ќе го отпочне процесот на подготовка на нов Изборен законик. Идејата е токму од оваа институција да се започне процесот за носење, односно подготовка на нов Изборен законик кој ќе овозможи вградување на сите препораки од меѓународниот фактор како што се […]

Вести Македонија Став

Павле Трајанов, побара да се деблокира постапката за измени на Изборниот законик

  На денешната седница во Македонскиот Парламент, Павле Трајанов, побара да се деблокира постапката за измени на Изборниот законик, со кои се предлага, Македонија да биде една изборна единица. Во оваа насока, Павле Трајанов, претседателот на Демократскиот сојуз и пратеник, меѓу друго нагласи: “Сакам да искажам благодарност до сите новинари кои година дена дадоа огромна […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Павле Трајанов гласаше против измените на Изборниот законик

  Пратеникот од ДС Павле Трајанов, беше против измените на Изборниот Законик и на седницата на Парламентот одржана на 15.09.2021 година гласаше против. Во настапот на седницата Павле Трајанов меѓу другото нагласи: “За време на изборен процес не треба да се менуваат изборните правила,со измените се фаворизираат само четири партии (СДСМ, ВМРО -ДПМНЕ, ДУИ и АЛИЈАНСА НА […]