Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери со честитка по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

  Претседателот на Собранието Талата Џафери од свое и од име на пратениците припадници на бошњачката заедница во Македонија им го честита 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците со желба празничниот ден да го поминат во добро здравје и расположение, во семејна благосостојба и напредок на  најмилите. “Ова е веројатно најтурбулентниот период од последната […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со амбасадорката на Украина, Лариса Дир

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со новоименуваната амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир.     Претседателот Џафери ѝ посака на амбасадорката Дир успешно извршување на дипломатската мисија во земјава, нагласувајќи ја нашата цврста и недвосмислена поддршка на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери не ја прифати иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за Референдум

  Претседателот на Собранието на РС Македонија, Талат Џафери, писмено го информираше Христијан Мицкоски како овластен предлагач на иницијативата за распишување на референдум за важноста на ратификацијата на Договорот со Р. Бугарија, дека таков референдум не може да се распише. „Во член 118 во Уставот на РС Македонија е утврдено дека меѓународните договори што се […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери со италијанскиот претседател Матарела

  Денес претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари тет а тет средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.   На средбата претседателот Џафери искажа задоволство што во пресрет на годината кога Северна Македонија и Италија одбележуваат 30 години од воспоставувањето на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери на VI регионална конференција на телата за еднаквост во Југоисточна Европа

  Комисијата за спречување и заштита од дискриминација во соработка и под покровителство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ја организира „Шестата регионална конференција на телата за еднаквост на Југоисточна Европа“.   На конференцијата присуствуваа претставници на телата за еднаквост на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Словенија, Србија и Хрватска, претставници на други национални институции, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Честит 18 август – Денот на Армијата

  Претседателот на Собранието, Талат Чафери испрати честитка до началникот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и припадниците на војската. Во име пратениците во Собранието на Република Северна Македонија и во мое лично име Ви го честитам 18 август, Денот на Армијата на Република Северна Македонија Вам, на војниците од сите чинови, цивилните службеници во Армијата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери: Собранието не дозволува насилство во која било форма

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и претставници на политичките партии во Собранието. На поканата се одзваа координаторот на Пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски, потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски и пратеничката од Алтернатива, Сафије Садики Шаини. Иако поканети, не присуствуваа претставниците од опозициските партии […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Џафери на работна посета на Италијанската Република

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 22 и 23 јуни ќе престојува во работна посета на Италијанската Република, на покана на неговиот хомолог, претседателот на Домот на пратеници на Италијанската Република, Роберто Фико. Посетата се остварува по повод потпишувањето на Протоколот за парламентарна соработка меѓу Собранието на Република Северна Македонија и Домот на пратеници […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери ја доби интерпелацијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ја доби интерпелацијата поднесена од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, по која тој ќе постапи согласно роковите и процедурите предвидени со Деловникот на Собранието. Според Деловникот на Собранието на Република Северна Македонија (член 45 став 3), интерпелацијата се поднесува до претседателот на Собранието, кој веднаш ја доставува […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на средба со Кацарска во Уставниот суд

  Денес претседателот Џафери, на покана на претседателката на Уставниот суд на Република Северна Македонија учествуваше на Работниот состанок на кој што покрај него, присуствуваше и претседателот на државата Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски.     Покрај актуелните прашања за административната и финансиска независност и за условите во кои функционира Уставниот суд, главното прашање […]