Вести Македонија Ударни вести

Ново рочиште за пожарот во тетовската модуларна болница

  Во Основен суд – Тетово, денеска во 10 часот треба да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница, што се случи на 8 септември 2021 година во која 14 луѓе ги загубија животите, а имаше и десетина повредени лица. Обвинети се директорите Фљорин Бесими и Артан Етеми, како и докторот Бобан Вучески и […]

Вести Македонија Ударни вести

Тетово со протестен марш се солидаризира со Приштина против насилството врз жените и девојчињата

  „5 мажи, 7 часа, девојчето 11 години“, се извикуваше на протесниот марш кој тргна од плоштадот „Илирија“ до Основниот суд Тетово. Градот преку овој протест во петокот се солидаризираше со Приштина против насилството врз девојчињата и жените, а повод беше силувањето на 11-годишно девојче од страна на 5 мажи во Косово. Граѓанското општество побара сторителите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Влада: Електричните возила e-go ќе се произведуваат во Тетово

  Владата на денешната седницата ја усвои Информацијата и донесе Одлука за давање согласност на Договорот за доделување на државна помош склучен помеѓу Владата на РС Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“. Во Република Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-go. Мултимилионска инвестиција од НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Голем пожар во Тетово – граѓаните да не излегуваат без потреба!

  Поради големиот пожар кој избувна претпладнево во фабриката на влезот во градот Тетово, квалитетот на воздухот е значително влошен.         Од општина Тетово и СВР Тетово апелираат до граѓаните да не излегуваат без потреба од своите домови. Најпогодени се оние со белодробни васкулари и срцеви заболувања, кои денеска треба да останат […]

Алтернатива Настани

Изложба и промоција на книга на Државниот архив – одделение Тетово

        По повод 60 годишнината од формирањето и функционирањето на Државниот архив – одделение Тетово, денеска беше отворена изложбата “Документарното богатство на тетовскиот Архив”.           Покрај изложбата денеска беше промовирана и книгата “Преглед на национализираните наемни згради и земјиште во градежниот регион на Тетово 1958-1963”, приредена од м-р […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Спој од кабел на дефибрилатор е причината за пожарот во тетовската модуларна болница

    Во Основното јавно обвинителство Тетово доставен е Извештајот од извршено вештачење на траги од пожарот во Модуларната ковид болница во Тетово, изработен од Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при Министерството за внатрешни работи. Согласно издадената Наредба од Основното јавно обвинителство Тетово, вештачењето утврдува постоење траги од електрична куса врска на доставениот материјал […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО прибира документација околу исправноста на Модуларната болница во Тетово

  Основното јавно обвинителство Тетово продолжува со континуирано преземање дејствија за расчистување на трагичниот настан во Модуларната Ковид болница, кога 14 лица го загубија животот во пожар. Покрај досега издадените мерки и писмени наредби за вештачења, донесена е писмена наредба до Министерството за здравство на Република Северна Македонија, за предавање на целокупната документација по однос […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Хелсиншки инсистира на објективна, навремена истрага и одговорност за трагедијата во тетовската болница

  Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува најдлабоко сочувство до семејствата на жртвите и инсистира на објективно и навремено расветлување на големата трагедија во тетовската модуларна болница.   Комитетот бара и очекува од надлежните институции да спроведат темелна истрага, со која ќе се утврдат причините за пожарот кој одзеде 14 човечки животи, како и да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата прогласи тридневна жалост за несреќата во КОВИД центарот во Тетово

  Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот КОВИД центар во болницата во Тетово и во знак на сочувство со нивните семејства, Владата на Република Северна Македонија на денешната вонредна седница донесе одлука да биде прогласена тридневна жалост на територијата на целата држава.       За денови […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Модуларната болница во Тетово изградена согласно сите предвидени процедури и стандарди

  Откако изутринава се појавија информации во медиумите и на социјалните мрежи дека пропусти при градбата може да се причина за пожарот во модуларната болница во Тетово, Министерството за здравство ја информира јавноста дека сите 19 модуларни ковид болници во државата, се типски објекти, градени по највисоки медицински и безбедносни стандарди.   Модуларните ковид центри, […]